Gündem Haberleri

  Kaddafi'ye yaptırımlar uygulanabilir

  Guardian/Telegraph
  25.02.2011 - 10:34 | Son Güncelleme:

  Libya lideri Muammer Kaddafi’nin iktidarına karşı ayaklanan isyancılara saldırı başlatmasının ardından, ABD, Libya’daki krize müdahale etme konusundaki tartışmaları hızlandırdı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama’nın, yapılacak muhtemel müdahaleler için İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicloas Sarkozy’yi görüşmeyi planladığını belirtti.         

   

  Önerilen hamleler arasında, Libya’nın hava sahasının kapatılması ve ülkeye yaptırımlar uygulanması var.     

   

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, uygulanması düşünülen yaptırımları ve Libya’nın hava sahasının kapatılması için İsviçre’de düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) görüşmelerine katılması bekleniyor. Diğer yandan İsviçre, Kaddafi’nin varlıklarını dondurduğunu belirtti.

   

  Bir Fransız insan hakları yetkilisi, Libya’da yaşanan çatışmalarda şu ana kadar yaklaşık iki bin kişinin öldüğünü belirtti.

   

  İngiltere Başbakanı Cameron, Libya’da tutsak düşmelerinden endişe duyulan İngiliz vatandaşlarının tahliye edilmesinden bizzat sorumlu olacak. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, çoğu petrol sahası çalışanı ve destek ekibi olan yaklaşık 150 İngiliz’in olduğunu tahmin ediyor.

   

  Ayrıca, tahliye için bir hava kurtarma operasyonu gerçekleştirmek de olasılıklar arasında. Savunma Bakanı Liam Fox, bu konuda NATO’yla işbirliği yapılmasının düşünüldüğünü, aynı zamanda Libya Hava Kuvvetleri’nin durumuna ve onların kendilerine yönelik risklerini değerlendireceklerini belirtti.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı