Gündem Haberleri

  Kaddafi'nin fırkateynin sırrı

  A.A.
  15.05.2008 - 13:04 | Son Güncelleme:

  Libya Deniz Kuvvetleri'ne ait bir fırkateynin İtalya'nın Cenova limanında batırılışının altından Fransız istihbaratı çıktı.

  Gazeteci-tarihçi Henri Weill'in yeni çıkan kitabında anlatıldığına göre, Greenpeace örgütünün gemisini 1985'te Yeni Zelanda'da gizlice batıran Fransız gizli servisi, bundan beş yıl önce de benzer bir "operasyonla" Libya lideri Muammer Kaddafi'nin devrim ihracına ve uluslararası terörizme verdiği desteğe misilleme amacıyla Libya fırkateynini sulara gömmüş.

  Kitaba göre, Fransa Libya'nın Çad üzerindeki emellerinden rahatsızdır ve karşı-casusluk servisini (Sdece) Libyalı muhalifleri örgütlemekle görevlendirir. 1980 ağustosunda Tobruk garnizonunda başlatılan isyan başarısızlıkla sonuçlanır.

  Bu hadiseden birkaç hafta önce, 6 temmuzu 7 temmuza bağlayan gece, Malta'daki Libya havayolları bürosunda bomba patlar, Libya kültür merkezi kundaklanır. Kitaba göre, bu iki saldırıyı da Sdece örgütlemiştir. Sdece, bilahare daha büyük bir hedefe yönelir; bu, Libya  donanmasının "amiral gemisi" Avassari fırkateynidir...

  Servis, Liechtenstein'da kurulu bir şirket üzerinden Malta'da yelkenli satın alır. Yelkenli denize açılır. Elbe adasına gelince, iki dalgıç yelkenliye biner. Bir "balıkçı" teknesinden de "yolda" 30 kiloluk patlayıcı alınır. Dalgıçlar, 28 ekim gecesi, bombayı Cenova'da demirli Libya fırkateyninin gövdesinin altına yerleştirir. Patlama sonucu askeri gemi havaya uçar.

  31 ekimde AFP'nin Roma bürosunu telefonla arayan bir kişi, saldırıyı "Malta Kurtuluş Cephesi" adına üstlenir. Meçhul şahıs, "Malta'yı Libya'nın emperyalist emellerinden kurtarana kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz" der.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı