Gündem Haberleri

  Kaddafi'nin elçileri Moskova'da Libya krizini görüşecek

  BBC Türkçe
  17.05.2011 - 10:37 | Son Güncelleme:

  Libya lideri Muammer Kaddafi'nin temsilcileri ülkedeki krizi görüşmek üzere Moskova'da Rusya yetkilileriyle biraraya gelmeye hazırlanıyor.

  Kaddafinin elçileri Moskovada Libya krizini görüşecek

  Moskova'nın yarın Libyalı isyancı güçlerin temsilcileriyle yapması beklenen toplantının ise 'teknik nedenlerle' ertelendi.

  Bu arada Kaddafi'nin başkent Trablus'taki konutu yakınlarında bugün erken saatlerde patlama sesleri duyulduğu bildiriliyor.

  Gazetecileri bölgeye götüren Libyalı yetkililer binalarda NATO'nun hava saldırısının neden olduğu düşünülen hasarları gösterdi.

  Libya güvenlik güçleri, saldırıya uğrayan binalardan birinin Yolsuzlukla Mücadele Bakanlığı binası olduğunu ve binanın askeri açıdan herhangi bir önemi bulunmamasına rağmen hedeflendiğini söyledi.

  TUTUKLAMA TALEBİ

  Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Luis Moreno Ocampo dün düzenlediği basın toplantısında, Kaddafi'nin yanı sıra istihbarat şefi Abdullah Senussi ve Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam için de insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle tutuklama emri çıkarılmasını istediğini söyledi.

  Başsavcı, Muammer Kaddafi, Seyfülislam Kaddafi ve Senussi'yi göstericilere yönelik saldırıları planlama, emrini verme ve katılmakla suçladı.

  Başsavcı Moreno-Ocampo ise mahkemeye sunduğu 74 sayfalık raporda Kaddafi'nin kontrolündeki güçlerin şubat ayından bu yana sivillere yönelik saldırılarının savaş suçu oluşturduğuna dair delillerin tutuklamaları gerektirdiğini savundu.

  Uluslararası Ceza Mahkemesi yargıçları, suçlamaların doğru olup olmadığını belirlemek için kanıtları değerlendirmeye aldı.

  Kararı ciddiye almayacaklarını belirten Libya hükümeti, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin otoritesini kabul etmeyen ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri'nin de bulunduğunu hatırlattı.

  Şimdiye kadar çoğunlukla Afrika ülkelerindeki savaş suçlarını gündemin alan mahkemenin yargıladığı ülkeler arasında Uganda, Kongo, Orta Afrika Cumhuriyeti, Darfur, Fildişi Sahili, Kolombiya, Irak, Filistin ve Kolombiya gibi ülkeler var.

    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı