Gündem Haberleri

  Kaddafi ve oğlunu sonunda defnettiler

  Hürriyet Haber
  26.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Libya’yı 42 yıl demir yumrukla yöneten Muammer Kaddafi birkaç akrabası ve yetkilinin katıldığı cenaze namazıyla gizli bir yere gömüldü.

  Geçen hafta Sirte’den çıkmaya çalışırken yakalanıp öldürülen Kaddafi ile birlikte oğlu Mutaasım ve eski Savunma Bakanı Ebubekir Yunus’un cesetleri dün sabaha karşı Misrata’da dört gündür ziyarete açık olan soğuk hava deposundan alınarak açıklanmaya bir yere gömüldü.
  Yağma korkusu
  Misrata askeri konseyi sözcüsü İbrahim Beitalmal, otopsisi yapıldıktan ve DNA örnekleri alındıktan sonra Kaddafi’nin kimlikleri açıklanmayan birkaç akrabası ve yetkililerin katıldığı cenaze töreni düzenlendiğini açıkladı. Beitalmal defin işlemlerinin Müslüman geleneklerine uygun olduğunu ve cenazeler gömülmeden önce ve sonrasında Kuran okutulduğunu söyledi. Beitemal, mezarın yerinin muhtemele yağma ve saldırı olaylarının önüne geçmek için gizli tutulduğunu belirtti.

  Seyfülislam Nijer yolunda

  Kaddafi’nin veliahtı olarak görülen oğlu Seyfülislam’ın ise ülkenin güney komşusu Nijer’e doğru yol aldığı ileri sürüldü. Libya’nın güneydeki çöllerinde yaşayan Tuareg aşiretinin liderlerinden Rissa ag Bula, AP ajansına verdiği demeçte, Seyfülislam Kaddafi’nin aşiretine mensup kılavuzların eşliğinde Nijer’e doğru yol aldığını söyledi. Nijer hükümeti, kendisine sığınan Kaddafi rejimi yanlılarının, güvenlikleri garanti edilmedikçe Libya’ya iade edilmeyeceğini açıklamıştı. Kaddafi’nin bir diğer oğlu Saadi, daha önce Nijer’e sığınmıştı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı