Gündem Haberleri

  Kaddafi’den Libya’dan kaçtı iddialarına yanıt: Basındaki o köpeklere inanmayın

  CNN
  22.02.2011 - 09:34 | Son Güncelleme:

  Libya lideri Muammer Kaddafi Salı günü erken saatlerde televizyona çıkarak, ülkesinden kaçtığına yönelik iddialara son noktayı koydu.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor             

   

  Trablus’taki evinden devlet televizyonuna konuşan Kaddafi, “İnsanlara Venezüella’da değil Trablus’ta olduğunu göstermek istiyorum. Başıboş köpeklere ait basının haberlerine inanmayın” dedi.

   

  Evinin dışında yapılan yayında, elinde şemsiyeyle görülen Kaddafi, bir araçtan çıkarken görüntülendi.

   

  Kaddafi, “Yeşil Meydan’daki gençlere bir şey söylemek ve onlarla vakit geçirmek istedim ama yağmur yağmaya başladı. Allah’a çok şükür, bu bir lütuf” dedi.  

   

  Kaddafi’nin 40 saniye süren açıklaması, savaş uçaklarının protestoları bastırmak için isyancıların üzerine ateş açtığı saatlerin ardından geldi. Görgü tanıkları, uçakların başkent Trablus ve civarındaki bölgelerde bulunan protestocuları hedef aldığını belirtti.

   

  Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam, Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların protestocuları hedef aldığı iddialarını reddetti ve uçakların uzak bölgelerdeki silah depolarını vurduğunu söyledi. Kendisinin “Adam” ismiyle tanıtılmasını isteyen bir görgü tanığı ise Pazartesi günü baştan aşağı silah kuşanmış askerlerin Yeşil Meydan’a inerek protestocuları geri püskürttüğünü ifade etti.

   

  Öte yandan, CNN muhabiri Libya’nın doğusunda silahlanmış sivil giyimli kişilerin sokaklarda nöbet tuttuklarını ve muhalefet liderlerinin sıkı bir kontrol sağladıklarını belirtti.

   

  ULUSLARARASI TEPKİLER

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban ki Mun, “Libya’da artan şiddetten büyük endişe duyduğunu ve en kısa zamanda sona ermesi gerektiğini” belirtti. Mun, “Her türlü şart altında sivil toplumun güvenliğinin sağlanmasının zorunlu olduğunun” altını çizdi.

   

  Mısır’ın MENA haber ajansının verdiği bilgiye göre, Arap Birliği Libya’daki durumu değerlendirmek için Salı günü acil bir toplantı düzenleyecek. Birliğin Genel Sekreteri Amr Musa ise Libya’daki şiddetin sona ermesi çağrısı yaptı. Musa, yaşanan isyan hareketi nedeniyle Tunus ve Mısır’daki devrimleri sorumlu gösteren Seyfülislam Kaddafi’yi de kınadı.

   

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise “Libya’daki kabul edilemez şiddetin durması gerektiğini” ifade etti. Clinton, “Libya hükümeti insanların evrensel haklarına saygı göstermek sorumluluğuna sahip” dedi.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı