Gündem Haberleri

  Kaçırılan Türk gemisinin mürettebatı İstanbul’da

  Faik KAPTAN/İSTANBUL,DHA
  01.05.2010 - 14:12 | Son Güncelleme:

  Kenya’nın Mombasa Limanı’nın 270 deniz mili açığında deniz haydutları tarafından 7 Nisan 2010 'da kaçırılan ve 17 saat sonra özgür kalan Türk bayraklı 'YASİN C' adlı kuru yük gemisinin Kenya’da bulunan 6 personeli Nairobi’den İstanbul’a geldi.

  Gemi Kaptanı Ferhat Bayar tüm cihazlarının yandığını ve kurtulduktan sonra rotalarını cep telefonu vasıtasıyla bulduklarını söyledi. Atatürk Havalimanı’nda aileleri tarafından karşılanan gemicilerden Kaptan Ferhat Bayar korsanların roketler ve makineli tüfeklerle saldırdığını ve gözlemledikleri kadar uyuşturucu kullandıklarını belirterek şunları söyledi: Bu sularda seyrettiğimiz için başımıza böyle bir olay geldiği zaman kullanabileceğimiz ve kapısı 12 milimetrelik saçla kaplı özeli panik odamız vardı. Korsanlar roketler atarak saldırdığı zaman makineleri durdurup tüm personeli bu odaya topladım. Burada 17 saat kaldık. Bu arada uydu aracılığıyla bölgede bulunan savaş gemimize haber verdik. Ancak 42 saatlik yoldaydılar. Bölgede biri Fransız, birisi de İspanyol olan iki savaş gemisi daha vardı. Ancak onlarda başka gemilere refakat ediyormuş. Kenya hükümetinden yardım istedik. Hiç savaş gemileri yokmuş. 17 saat sonra dışarı çıktığımızda korsanlar gemiyi terk etmiş ancak her yeri yakıp yıkmışlardı. Telsiz ve radar bağlantımız yoktu. Bir arkadaşımızın GPS özelliği olan telefonuyla rotamızı bularak limana yanaştık.


  Kenya’da geminin onarımını yapabilecek tersane olmadığını ancak yakın ülkelerde bunu yapacaklarını söyleyen Kaptan Ferhat Bayar ”Şu anda gemide yeni bir kaptan var.10 kişilik mürettebat da orada. Yükümüz buğdaydı korsanların ona el koymasından korktuk. Ama korktuğumuz başımıza gelmedi” dedi


  THY’ye ait bir uçakla Nairobi’den İstanbul’a saat 12.00 de gelen Yasin-C gemisinin kaptanı ve personeli Atatürk Havalimanı’nda akrabaları ve yakınları tarafından sevinç gözyaşlarıyla karşılandı.Kenya’dan gelen 6 gemicinin isimleri şöyle:Ferhat Bayar (Kaptan), Hüseyin Sevil (4.Kaptan), Faruk Akman (Mühendis), Eşref Genç, Muhammet Torhan ve Muhittin Deniz.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı