Gündem Haberleri

  Kaçırılan THY uçağında mutlu son

  DHA
  15.10.2008 - 13:26 | Son Güncelleme:

  Türk Hava Yolları'nın Antalya- Saint Petersburg seferini yapan uçağı kaçırıldı. Yolcu uçağını kaçıran hava korsanı etkisiz hale getirildi. Uçak, St. Petersburg’a sorunsuz bir şekilde indi.

  DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, uçakta bir yolcunun “üzerimde bomba var” diyerek uçağı kaçırma girişiminde bulunduğunu, ancak bu kişinin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

  Birdal, Antalya'dan St.Petersburg'a hareket eden uçağın, Beyaz Rusya'nın Minsk kenti üzerindeyken erkek yolculardan birinin ayağa kalkarak, “Elimde bomba var, beni istediğim yere götürün” diye bağırdığını söyledi. Söz konusu kişinin yolcular ile mürettebat tarafından ikna edildiğini ve sakinleştirildiğini anlatan Birdal, “Yolcu sakinleştirilmiş. Pilot Rus yetkililer ile irtibata geçip bilgi vermiş” dedi.

  KRİZ MASASI KURULDU

  Kaçırılmayla ilgili olarak kaptan pilot hava trafik kontrol merkezine bilgi vermesiyle birlikte İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kriz masası kuruldu. Daha sonra uçaktan korsanın etkisiz hale getirildi bilgisinin alınmasıyla birlikte uçuş ekibiyle temas kuruldu. Uçağın seferine normal devam ederek St.Petersburg’a gitmesi istenildi.

  Topçu, charter seferini yapan bir şirketin THY'nin uçağını kiraladığını belirterek, ''Çoğunluğunu Ruslar'ın oluşturduğu 164 yolcu arasında 2 tane de Türk var. Yolculardan biri de bebek. Uçağı kaçıran hava korsanı yolcular tarafından etkisiz hale getirildi. Korsan Türk değil ama Türkçe konuşuyor ve alkollü'' dedi.

  THY GENEL MÜDÜRÜ'NDEN AÇIKLAMA

  THY Genel Müdürü Temel Kotil, “Kokpite yürümeye çalışan ve 'Üzerimde bomba var' diyen kişi, yolcular tarafından etkisiz hale getirilmiş” dedi.

  Yolcunun üzerinde, diğer yolcular tarafından yapılan aramada herhangi bir patlayıcı madde bulunmadığını belirten Kotil, bu kişinin alkollü olduğunu öğrendiklerini kaydetti.

  HAVA KORSANI MUAMMASI

  Antalya-St. Petersburg seferini yapan uçağı kaçırmak isteyen hava korsanının kimliği konusunda çelişkili bilgiler geldi. Önce hava korsanının adı Özbek asıllı şair Yaşar Paşaoğlu olarak bildirilirken, daha sonra yolcu listesinde bu ismin bulunmadığı, korsanın adının Yaşa Raşidov olabileceği ifade edildi.

  Yolcunun hem Türk hem de Özbekistan pasaportu taşdığı için yolcu listesine Özbek adının geçmiş olabileceği iddia edilirken, belirsizliğin de bundan kaynaklandığı vurgulandı.

  RUS POLİSİNE TESLİM EDİLDİ

  Uçağı kaçıran korsan, Rus polisine teslim edildi.

  İŞTE KAÇIRILAN UÇAK

  ST. Petersburg’a Türkiye saati ile 14.20’de inen Türk Hava Yolları’nın Düzce uçağı çıktı. TC-JLL tescil işaretli, Airbus A320 tipi uçakta 167 yolcu vardı.

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı