Gündem Haberleri

  Kaçırılan gemiciler serbest bırakıldı

  A.A
  22.04.2009 - 18:06 | Son Güncelleme:

  Nijerya'nın Onne Limanı'na giderken silahlı kişilerin saldırısına uğrayan Aleyna Mercan gemisinden kaçırılan kaptan Sinan Taşkıran ile ikinci makinist Salim Atilla Şengül'ün serbest bırakıldığı bildirildi.

  Aleyna Mercan adlı geminin işletmecisi MRC Denizcilik Turizm ve Petrol Ürünleri Ticaret Limited Şirketi'nden yapılan yazılı açıklamada, 2897 gros tonluk Aleyna Mercan isimli ve Marshall Adaları bandıralı geminin, 20 Nisanda yerel saatle 20.00'de, Nijerya'nın Onne Limanı'na seyir halindeyken sahilden yaklaşık 30 mil açıkta silahlı kişilerce ele geçirildiği hatırlatıldı.

  Açıklamada, saldırganların güverteye çıktıkları, kapıların kilitli olması nedeniyle köprü üstü camlarını silahla kırarak köprü üstüne girdikleri ve görevlileri etkisiz hale getirdikleri ifade edildi. Geminin acil durum haberleşme sisteminin de saldırganlar tarafından devreden çıkarıldığı belirtilen açıklamada, gemi kasasındaki ve personelin üzerindeki bir miktar nakit para ile cep telefonu, diz üstü bilgisayar ve benzeri taşınır cihazlara el konulduğu vurgulandı.

  Silahlı kişilerin gemiden ayrılırken gemi kaptanı Taşkıran ile ikinci makinist Şengül'ü zorla götürdüklerinin hatırlatıldığı açıklamada, saldırganların, dün şirket işletme müdürünün cep telefonuyla bağlantı kurduğu ve kaçırılan gemi kaptanı ve ikinci makinistle telefonda görüşüldüğü belirtildi. Geminin iki mürettebatını kaçıranların fidye talebinde bulunmadığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Nijerya devletinin yasaları gereği, herhangi bir fidye pazarlığı söz konusu olmamaktadır. Görüştüğümüz, sigorta yetkilileri de herhangi bir fidye ödenmesi durumunun Nijerya yasaları gereğince söz konusu olmadığını beyan etmişlerdir ve fidye talep eden kişilerle pazarlık dahi yapmanın ağır suç sayıldığını beyan etmişlerdir. Bu sebeplerle, saldırganlarla işletmeci şirket direkt temasa geçmiştir. İşletmeci firmanın yaklaşık iki gün süren görüşmeleri neticesinde mürettebatımızın en ufak bir zarar verilmeden iadesi hususunda anlaşmaya varılmıştır. Serbest bırakılan gemi kaptanı Taşkıran ve ikinci makinist Şengül olay yerine yakın bölgedeki gemi acentesi aracılığı ile bırakıldıkları yerden alınarak, gemiye getirilmiştir.

  Olayın siyasi yönü olup olmadığı bilinmemektedir. Öncelikle, büyük bir sabır örneği gösteren mürettebatımızın sevgili ailelerine teşekkür ederiz. Tüm denizcilik camiasına geçmiş olsun dileriz.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı