Gündem Haberleri

  Kaçan o alçaklar inlerinde vuruldu

  Hürriyet Haber
  12.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak sınırındaki Aktütün Karakolu’na saldırarak 6 askeri şehit eden grup, kaçamadı. Genelkurmay, 10 Mayıs gecesi Kuzey Irak’a yapılan hava harekatında Türk savaş uçaklarının imha ettiği hedefler arasında, karakola saldıran alçakların toplanma bölgesinin de bulunduğunu açıkladı. Açıklamada, ’Tüm hedefler tam isabetle vuruldu’ denildi.

  Şehit cenazeleri yürekleri dağladı

  HAKKARİ’nin Şemdinli İlçesi’nin Irak sınırındaki Aktütün Karakolu’na saldırarak 6 askeri şehit eden PKK’lı teröristler, kaçtıkları yerlerde savaş uçaklarının bombardımanıyla vuruldu. Örgütün basın ve propaganda merkezi de imha edildi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Irak’ın kuzeyinde Avaşin-Basyan bölgesinde tespit edilen PKK terör örgütüne ait hedefler önceki gün saat 18.00’den itibaren sınırdaki tank ve topçu ateşine tutulduktan sonra savaş uçakları sınırı geçerek teröristleri etkili ateş altına aldı. Teröristlere ağır zayiat verdirildi.

  Tüm hedefler vuruldu

  Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklaması şöyle: "Irak’ın kuzeyinde Avaşin-Basyan bölgesinde tespit edilen PKK terör örgütüne ait hedefler, 10 Mayıs 2008 günü saat 18:00’den itibaren karada konuşlu ateş destek vasıtalarımız ve Hava Kuvvetleri’ne mensup uçaklarımız tarafından yoğun ve etkili bir şekilde ateş altına alınmıştır. Ateş altına alınan tüm hedefler tam isabetle vurulmuş ve vurulan tesislerde bulundukları tespit ve teyit edilen teröristler etkisiz hale getirilmiştir. Kesin sonuçların belirlenmesi için gerekli çalışma ve değerlendirmeler sürdürülmektedir.

  Sadece teröristler

  Vurulan hedefler arasında, Hakkari bölgesinde bir karakolumuza silahlı saldırı olayına katıldıktan sonra Irak’ın kuzeyine çekilen bir kısım teröristin toplanma bölgeleri de bulunmaktadır. Ateşle taarruz esnasında sadece terör örgütü hedef alınmış; her zaman olduğu gibi, sivil halk ve yerel unsurların harekattan olumsuz etkilenmemesi için gereken hassasiyet gösterilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri terörle mücadeleye artan bir güç ve kararlılıkla devam edecek; Türkiye Cumhuriyeti devleti ve ordusuna karşı girişilen her türlü hain eylem, anında ve misliyle karşılık bulacaktır."

  Sesleri de kesildi

  Genelkurmay Başkanlığı, 10 Mayıs 2008 gecesi icra edilen hava harekátı esnasında, PKK/Kongra-Gel terör örgütüne ait diğer hedeflerle birlikte basın ve propaganda merkezinin de ateş altına alınarak imha edildiğini bildirdi. Kuzey Irak’taki Dohuk Sınır Koruma Güçleri Komutanı Hüyesin Travneşi ise, Türk savaş uçaklarının cumartesi akşamı Kuzey Irak’ın beş kilometre içine girdiğini, Zaho ve Amediye’ye bağlı bölgelerinin bombalandığını öne sürdü. Travneşi, Türk uçaklarının, Zaho’ya bağlı Sındi bölgesinde bulunan Haftanin köyünü ve Amediye’ye bağlı Nerve, Rekan bölgelerine bağlı terkedilmiş köyleri bombaladığını da iddia etti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı