Gündem Haberleri

  Kaçamaz ama kaçırılabilir

  Bahri BÜKE-Burak AKBULUT/İSTANBUL
  20.01.2006 - 01:35 | Son Güncelleme:

  Tartışmalı süre hesabı ile serbest bırakılan Mehmet Ali Ağca’nın katlettiği Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi, televizyon programı ile anıldı. Ağca, yakalandığında İçişleri Bakanı olan Hasan Fehmi Güneş, "Ağca, kaçamaz ama kaçırılabilir" dedi.

  Kanal D’de yayınlanan ’Abbas Güçlü ile Genç Bakış’ programı önceki gece, sıfırın altında 3 derece hava sıcaklığına ve yağmura rağmen Abdi İpekçi’nin Nişantaşı’nda otomobili içinde öldürdüğü yerden yapıldı. Programa Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin Milliyet Gazetesi yazarları Hasan Pulur, Doğan Heper, Sami Kohen, Güneri Cıvaoğlu, Hürriyet Gazetesi Yazıişleri Müdürü Tufan Türenç, Kanal D’nin anchormanı Mehmet Ali Birand ile eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk katıldı. CHP İstanbul Milletvekili Hasan Fehmi Güneş telefonla katıldığı programda Ağca’nın İpekçi’yi öldürdükten sonra İstanbul Polisi tarafından yakalandığını anımsattı. Güneş, "O zaman tahkikat polisin elinden alındı. Tamamlansaydı İpekçi cinayeti aydınlatılırdı. Buna izin verilmedi" dedi. Emniyetin elinden alınan tahkikatın sonra genişletilmediğine ve Ağca’nın cezaevinden kaçırıldığını vurgulayan Güneş, "Bugün de kaçırılabilir. Kaçamaz ama kaçırılabilir" iddiasında bulundu.

  Ağca’yı bırakan mahkeme hatasını düzeltsin

  ABDİ İpekçi’nin eşi Sibel İpekçi’nin avukatı Turgut Kazan, Mehmet Ali Ağca’nın tahliyesinin apaçık bir hata olduğunu ileri sürerek, bu hatayı yapan mahkemenin Ağca’ya yakalama emri çıkarıp, yeniden tutuklamasını istedi. Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir dilekçe veren Kazan mahkemenin, "Hükümlünün, 20 yıl hapis cezasıyla cezalandırıldığı ve bu süreyi kesintisiz olarak yurtdışında cezaevinde geçirdiği dosya içindeki belgelerden anlaşılmıştır" kararının yanlış olduğunu vurguladı. Ağca’nın İtalya’da 20 yıl değil 19 yıl 1 ay tutuklu kaldığını belirten Kazan "Dolayısıyla, yurtdışında 20 yıl hapis cezası çektiği yolunda resmi nitelikle belge olamaz. Nitekim, dosyada böyle bir belge yoktur. Hatanın, hata yapan mahkeme aracılığıyla derhal düzeltilmesi gerekir. İnfaza ilişkin mahkeme kararları, mutlak bir kazanılmış hak sağlamaz. Hukuk devleti böyle bir hataya seyirci kalamaz" dedi.

  Anısına karanfiller

  ABDİ İpekçi’yi anma programına katılanlar, adının verildiği ve heykelinin yer aldığı Abdi İpekçi Caddesi üzerinde bir araya geldiler. İpekçi’nin arkadaşları programdan önce anıtına karanfiller bıraktılar.

  Meksika’da filme büyük tepki

  Mehmet Ali Ağca’nın film çekmek üzere Meksika’ya gideceği haberi, bu ülkede tepki yarattı. Meksika Başpiskoposluğu Sözcüsü Hugo Valdemar "Meksikalılar, Ağca’ya sempati duymuyorlar. Onu görürlerse saldırabilirler. Ağca’nın gerçeği söylemek için para istemesi de düşündürücü" dedi. Valdemar, Meksika’da film çekme fikrinin gayrıciddi olduğunu ekledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı