GeriGündem Kaçakların cenazeleri soğutmalı TIR'la gönderildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaçakların cenazeleri soğutmalı TIR'la gönderildi

Kaçakların cenazeleri soğutmalı TIR'la gönderildi
refid:21456002 ilişkili resim dosyası

İZMİR’in Menderes İlçesi’ne bağlı Ahmetbeyli Beldesi’nde meydana gelen tekne faciasında can veren 63 kişiden 60’ı, Suriye ile yaşanan krizin aşılmasının ardından toprağa verilmek üzere ülkelerine gönderildi.

Cenazelerin soğuk hava sistemli TIR’a konulduğu sırada, ailelerin, hazırlanan listelerden cenazelerini teyit etme anları yürek dağladı. Bu arada, umut yolculuğuna çıkan kaçakları Avrupa hayaliyle kandıran, Suriye’deki evlerini kendi üzerine ipotek ederek, İzmir’e getirip ölüm yolculuğuna çıkartan insan tacirinin ise ’Doktor’ lakabıyla tanınan Yuri adlı kişi olduğu ileri sürüldü. İnsan tacirinin, faciadan hemen önce kendisini telefonla arayıp, teknenin kapasiteyi aştığını söyleyen kaçaklara, "Bir şey olmaz siz yola çıkın" diye talimat verdiği öğrenildi.

CENAZELER TIR'LA BÖYLE GÖNDERİLDİ - FOTO GALERİ

Menderes İlçesi Ahmetli Beldesi’nde meydana gelen olayda ölen 63 kişiden, Irak Süleymaniyeli Semire Celal Abdullah ve 4 yaşındaki oğlu Aiyh Abdullah’ın cenazeleri daha önce otopsilerinin tamamlanmasının ardından yakınlarına teslim edilmişti. Yine kaçaklardan birinin cenazesi de Türkiye’de toprağa verilmek üzere yakınlarına teslim edilmişti. Geriye kalan kalan 60 kişinin cenazesinin Türkiye tarafından topluca götürülüp toprağa verilmesiyle ilgili Suriye ile yaşanan kriz, dün geç saatlerde aşıldı.

Suriye’nin cenazeleri kabul etmesinin ardından bugün sabah saatlerinde, nakil için hazırlıklar başladı. İzmir’in çeşitli semtlerindeki morglarda tutulan kaçakların cenazeleri, Kaynaklar Mezarlığı’nda toplandıktan sonra, buraya getirilen soğuk hava sistemli TIR’a konuldu. Cenazelerin, TIR’la önce Şanlıurfa’ya götürüleceği, Akçakale Sınır Kapısı’ndan geçirildikten sonra da Suriye’deki çeşitli kentlerde toprağa verilecekleri öğrenildi.

'ATEŞTEN DENİZE’ YAZILI PANKART

Cenazelerin nakil işlemleri sırasında Kaynaklar Mezarlığı’nda toplanan aileler de gözyaşı döküp ağıt yaktı. Suriye’deki savaş ortamına ve kaçakların deniz yolculuğunda hayatını kaybetmesini anlatması amacıyla mezarlıkta üzerinde, ’Ateşten denize’ yazılı pankart açıldı. Faciada 4 yeğeni ve yengesini kaybeden Agit Hasan, onların fotoğraflarını göstererek, "Bu insanlar, Suriye’deki ateş ortamından kaçtılar. Ancak ölüme gönderildiler. Bunlar bizim şehitlerimiz. Şehit olarak toprağa verilecekler ve önümüzdeki tarihte de öyle kalacak" dedi.

Bu arada Suriyeliler adına açıklama yapan Mehmet Siraç Obuz da "Bu insanlar ’Doktor’ takma adlı ancak asıl ismi Yuri olan bir Suriyeli tarafın Avrupa’ya götürülmek üzere kandırıldılar. Bu insarlar, savaş ve baskıdan kurtulmak için kaçış paralarını denkleştiremeyince, evlerini bu kişi üzerine ipotek ettirerek Türkiye’ye geldiler. Özdere’de iki gün kampta aç susuz kalan kaçaklar, daha sonra da bu yolculuğa çıkartıldı. Hayatta kalanlar, teknenin kapasitesinin çok üzerinde insan bindirildiği yönünde Yuri’yi aramışlar. Ancak, tekneye bir şey olmayacağı ve yola çıkmaları yönünde direktif almışlar bunu yapınca da birçoğu hayatını kaybetti. Aileleri Yuri’nin bulunmasını istiyor" dedi.

Tabutların TIR’a konulmasının ardından cenazeler Suriye’ye götürülmek üzere yola çıkarılırken, aileleri de Valilik tarafından tahsis edilen bir otobüsle yola çıktı.

CENAZELER GÖNDERİLDİ

Faciada hayatını kaybeden 63 kişiden 60’ının cenazesi, Suriye’ye gönderilmek üzere yola çıktı. Cenazeler TIR’la, yakınlarını kaybeden 46 kişi de otobüsle Suriye’ye gönderildi. TIR ve otobüsten oluşan konvoyun yol boyunca polis eskortuyla götürüleceği belirtildi.

Bu arada, olayda tekneden sağ kurtulan ve ölenler arasında yakını bulunmayan kaçaklar ise polis gözetiminde bir başka araçla Şanlıurfa’da Suriyelilerin bulunduğu kampa gönderildi.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle