Gündem Haberleri

  Kaçaklar, yiyecek kabul etmiyor

  A.A
  10.10.2007 - 15:14 | Son Güncelleme:

  Muğla'nın Fethiye ilçesinde yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmak isterken yakalanan ve sınır dışı edilmek üzere eski icra müdürlüğü binasında tutulan kaçakların, kendilerine verilen yiyecekleri kabul etmediği iddia edildi.

  Ayışığı Yardımlaşma Derneği Genel Koordinatörü Ali İhsan Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sahil Güvenlik Komutanlığınca, yasa dışı yollardan yurt dışına kaçmak isterken Boncuk koyu yakınlarında 7 Ekimde yakalanan ve Fethiye Emniyet Müdürlüğüne teslim edilen 34'ü Afganistan, 25'i Moritanya uyruklu 59 kaçağın, sınır dışı işlemlerinin sürdüğünü bildirdi.

  İşlemleri tamamlanıncaya kadar ilçede İcra Müdürlüğünün eski binasında tutulan 3'ü çocuk, 4'ü kadın 59 kaçağa yiyecek verdiklerini belirten Çoban, kaçakların yemek istemediğini ifade etti.

  Polisin yiyecekleri kabul etmeleri konusundaki ısrarına rağmen, kaçakların yemeyi reddettiğini iddia eden Çoban, “Kaçaklar, uzun süredir aç olan ve üyelerimizin verdiği yiyecekleri almak isteyen çocukların da yemek yemesine izin vermiyor” dedi.

  Kaçakların, tutuldukları yerdeki yaşam koşullarının iyi olmadığını öne sürdüğünü ifade eden Ali İhsan Çoban, şöyle dedi:

  “Kaçaklar, serbest kalıncaya kadar hiçbir şey yemeyeceklerini ifade ettiler. Masa ve sandalyelerin üzerinde yattıklarını, kaldıkları yerin sağlıksız ve pis olduğunu söylüyorlar. Dernek ve emniyet iş birliği ile 2 gündür yemek getiriyoruz. Ancak Fethiye'den bir an önce gitmek için yemeği kabul etmiyorlar. 'Bizi bırakın' diye bağırıyorlar. Biz, çocuklara yemek bıraktık. İstedikleri taktirde hemen yemek sağlayacağız.”

  Ali İhsan Çoban, kaçakların, “Burada zor durumdayız. Her yer pislik içinde. Su yok. Temizlik yok. Aramızda hasta olanlar var” iddiasında bulunduklarını söyledi.

  Fethiye Emniyet Müdür Vekili Ahmet Okan Karadeniz ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaçakların gözaltında bulunmadığını, dolayısıyla kaçakları kilitli tutmak gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

  Polisin, kaçaklara nezaret ettiğini belirten Karadeniz, “Kaçaklara yemek getiriyoruz. Hasta olduğunu söyleyenleri doktora götürüyoruz. Ancak kaçaklar, 'sorun çıkarırsak bizi bırakırlar” mantığı ile hareket ediyor. Onları imkanlarımız elverdiği ölçüde en iyi şekilde ağırlıyoruz” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı