Gündem Haberleri

  Kaçak silahta MG parmağı

  Hürriyet Haber
  14.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kapıkule'de bir TIR'da ele geçirilen mermi ve silahların Almanya'nın Bielefeld Kenti’ndeki bir caminin otoparkından yüklendiği ortaya çıktı. Söz konusu caminin Milli Görüşçüler'in denetiminde olduğu öğrenilince polis soruşturmayı bu yöne kaydırdı.

  Kapıkule Sınır Kapısı'ndan, Türkiye'ye giriş yapan TIR'da ele geçirilen mermi ve silahların Milli Görüş (MG) ile ilişkisi araştırılıyor. Ele geçirilen mermi ve silahların, Almanya'nın Bielefeld Kenti’ndeki bir caminin otoparkından yüklendiği ortaya çıktı. Bu caminin ise Milli Görüş'çülerin denetiminde olduğu anlaşıldı. Polis, soruşturmayı bu yüzden Milli Görüş'e kaydırdı.

  Kapıkule Sınır Kapısı'nda önceki gün gerçekleştirilen operasyonla ilgili soruşturmayı derinleştiren polis, ilginç bulgular elde etti. Yapılan soruşturmada, TIR sürücüsü Talip Küçük, ‘‘Mermiler, Almanya'nın Bielefeld Kenti’ndeki bir caminin otoparkından yüklendi’’ dedi. İfadesinde önce, ‘‘Ben mermileri Kafkasya'ya götürecektim’’ diyen şoför Talip Küçük, sonradan ifadesini değiştirdi ve ‘‘Mermileri Trabzon'da Mustafa Sali adli kişiye teslim edecektim’’ dedi. Bunun Üzerine Trabzon'da yapılan operasyonda, Muzaffer Sali'nin evinde 9 bin 500 mermi ele geçirildi. Bu evde ayrıca, 500 boş kovan, 36 adet 9 mm. mermi, bin 30 kapsül, 850 gram barut, 2 mermi doldurma aleti, 1 av tüfeği ve 3 tabanca aksamı ele geçirildi. Yine Trabzon'da Şükrü Erçelep'in evinde yapılan aramalarda ise suç unsuruna rastlanmadığı bildirildi.

  Kapıkule 3 gün önce 34 T 4838 plakalı TIR ile 34 ATR 94 plakalı dorsede yapılan aramada, 130 bin 540 değişik çap ve markada mermi, 1 fişek doldurma makinesi, 9 külçe kurşun, 3 kullanılmış mavzer, 6 bin 640 mermi çekirdeği, 140 bin mermi kapsülü, 1 Lama marka tabanca, 182 tabanca aksamı ve parçası, 4 işlenmemiş tüfek namlusu, 1.5 kilogram tabanca barutu, 10 kutu silah temizleme yağı ve 279 adet çeşitli elektronik eşya ele geçirilmişti.

  TIR şoförü Talip Küçük mermileri Almanya'da Hüseyin Keleş'in yüklediğini söyledi. Edirne ve Trabzon Emniyet Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nce ortaklaşa sürdürülen soruşturma çerçevesinde, silah ve mermilerin Milli Görüş bağlantısı araştırılıyor.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı