Gündem Haberleri

  ’Kabul’ çıkarsa her şey belirsiz

  Hürriyet Haber
  21.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye bugün mini Anayasa değişikliği paketi için sandık başına gidiyor. Pakete "evet" denmesi durumunda, Cumhurbaşkanı Gül ve milletvekillerinin görev süresi tartışmaya açılacak.

  Referandum Klavuzu için tıklayın

  BUGÜN
  42 milyon seçmenin, kendisi de başından beri tartışmalı olan mini Anayasa değişikliği paketine kabul oyu vermesi durumunda, Türkiye tam bir belirsizliğe sürüklenecek. Genel seçimlerin 4 yılda bir yapılması, cumhurbaşkanının halk tarafından 5 yıllığına seçilmesi gibi düzenlemelere ’Evet’ denilmesi durumunda görevdeki 60. Hükümet’in ne zamana kadar işbaşında kalacağı, 11. Cumhurbaşkanı’nın görev süresinin ne kadar olacağı soruları gündeme gelecek.

  MESELE TARTIŞMALI YSK Başkanı Muammer Aydın, bu soru işaretlerinin cevabının belirsiz olduğunu "Mesele tartışmalı" sözleriyle ortaya koydu. Önceki gün TRT-2’deki "Haber Vizyonu" programına konuşan Aydın, "Cumhurbaşkanı 7, milletvekilleri 5 yıllığına seçildi. Anayasa değişikliğine ’Evet’ çıktı diyelim. Yürürlüğe girince Cumhurbaşkanının görev süresi 5, milletvekilleri 4 mü olacak? Bu konular net değil" dedi. Tartışmanın kökeninde, referandum sürecinin 22 Temmuz genel seçimlerinden önce 22. Dönem Parlamentosu tarafından başlatılmış olması yatıyor. Bu durumda, mevcut düzenlemelere göre göreve gelen 60. Hükümet ve 23. Dönem Meclis’in bir kazanılmış hakkı olup olmadığı belirsizleşiyor.

  CEZA DA TARTIŞMALI Bütün bu belirsizliklerin dışında, Aydın, referandumda oy kullanmayanlara 19 YTL ceza kesilmesini öngören düzenleme konusunda da belirsizliğe işaret ederek ceza kesme işinin kendilerinin görevi olmadığını ifade etti. Aydın, "Kişisel görüşümü sorarsanız demokratik değil" dedi.

  AKP’NİN GÖRÜŞÜ Gül’ün görev süresinin tartışmalı olacağı açıklamalarına karşın AKP, farklı bir görüş ortaya koyuyor. Gül’ün 7 yıl için Köşk’e seçilmesini, "Kazanılmış hak" olarak gören AKP, buna Fransa’dan örnek veriyor. AKP’liler, Fransa’nın eski cumhurbaşkanı Jacques Chirac görevdeyken yapılan Anayasa değişikliği ile sürenin 5 yıla indirilmesine rağmen Chirac’ın 7 yıl görev yaptığını anımsatıyorlar.

  HUKUKSUZ İDDİASI Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Anayasa Hukuku Profesörü Cem Eroğul, Anayasa’da halkoylamasına sunulan bir metnin daha sonra değiştirileceğine dair hiçbir hüküm bulunmadığını, TBMM’nin bunu yaparak yetkisini aştığını belirterek, "Hukuksuzluğa Cumhurbaşkanı Gül de, son yasayı Meclis’e geri göndermemekle ya da halkoylamasına sunmamakla ortak olmuştur. YSK da işin özünü gözden kaçırmış, yetkisini aşmıştır" dedi. Eroğul, "Bu işlem Anayasa Mahkemesi’ne götürülürse, iptal bir yana, yokluk kararı verilmesi beklenebilir" diye konuştu.

  Nasıl oy verilecek

  Oy vermeye giderken seçmen bilgi kartı ve nüfus kağıdınızı yanınıza almayı unutmayın. Seçmen bilgi kartınız yoksa nüfus kağıdınızla oy verebilirsiniz.

  Sandık seçmen listesinde adınızı bulun. Sandık kurulu başkanına seçmen bilgi kartınızı ve nüfus kağıdınızı ibraz edin.

  Birleşik oy pusulası, zarf ve mühürle kapalı oy verme yerine gidin.

  Tercihiniz Anayasa değişikliğinin kabul edilmesi ise oy pusulasındaki "evet" yazan beyaz renkli bölüme mühürü basın. Tercihiniz paketin kabul edilmemesi yönündeyse "hayır" yazılı kahverengi bölüme mühürü basın.

  Kapalı oy verme yerinden çıkıp mühürü teslim ediniz ve içinde oy pusulası bulunan zarfı sandığa atınız.

  Sağ elinizin işaret parmağına kurul başkanınca çıkmayan boya sürülmesine izin verin ve oy kullandığınıza ilişkin imza atın.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı