GeriGündem Kablo hırsızlığına alarmlı çözüm
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kablo hırsızlığına alarmlı çözüm

Çanakkale Telekom Müdürlüğü yetkilileri, değişik bölgelerde yaşanan telefon kablosu hırsızlıklarını, kendi personelinin ürettiği projeyle engelliyor.

Çanakkale İl Telekom Yöneticisi Erhan Kaya, Kırsal Alan Merkezi Bakım Sistemi kapsamında, yaklaşık 2 ay önce oluşturdukları alarm projesinin, hırsızlık olaylarının önüne geçebilmede faydalı olduğunu söyledi.

Projenin tamamen kurumlarında görev yapan teknik personel tarafından hazırlandığını belirten Kaya, sistem hakkında şu bilgileri verdi:

“Bir hattan geçen kabloların içine sensörler yerleştirildi. Herhangi bir bölgede kesilen kablodan, merkezde bulunan ve 24 saat görev yapan personelin bulunduğu kontrol masasına alarm geliyor. Alarmı kontrol eden görevlimiz, güvenlik güçlerine olayın nerede meydana geldiğini nokta olarak bildiriyor. Kısa sürede olay yerine giden polis veya jandarma, hırsızları yakalıyor. Proje sayesinde diğer kurum ve kuruluşlar arasındaki işbirliği de sağlanıyor.”

Kaya, her gün gelişen teknolojiyi kullanarak ortaya koydukları sistemin, kendilerine hiç bir yük getirmediğini vurgulayarak, proje sayesinde hırsızlığın yanı sıra çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilecek arızaların da çok çabuk giderildiğini, böylelikle vatandaşların mağduriyetinin önlendiğini kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle