Gündem Haberleri

  Kabinenin yarısı kadın olmalı

  Ayten SERİN / İSTANBUL
  09.11.2001 - 01:58 | Son Güncelleme:

  ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz, ‘‘Bakanlar Kurulu'nda kadın görmek istiyorum’’ diyen Kemal Derviş'e destek verdi. Berna Hanım, ‘‘Madem ki kadınlarla erkekler sayı bakımından eşitler, bu Parlamento ve Bakanlar Kurulu'nda da böyle olmalı’’ dedi.

  Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen ‘Dünya Yönetici Kadınlar Forumu’, 30 ülkeden yönetici, ekonomist, politikacı, hukukçu ve eğitimci kadını bir araya getirdi. Forumun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in eşi Semra Sezer, demokratik toplumların başarılarının ardında yatan en önemli nedenin, kadınlara eşit haklar sağlanması olduğunu belirterek, ‘‘Kadınların yaratıcı dinamizmini kullanan ülkeler hep önde gidecektir’’ dedi.

  Forumun Şeref Başkanlığı'nı üstlenen Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz konuşmasında, ‘‘Bakanlar Kurulu'nda kadın görmek istiyorum’’ diyen Devlet Bakanı Kemal Derviş'e destek verdi. Parlamentodaki kadın milletvekili oranının tatmin edici olmadığını söyleyen Yılmaz, ‘‘Ben de Sayın Derviş'e katılıyorum. Madem ki sayı bakımından kadınlarla erkekler eşitler, ben de aynı eşitliğin bütün platformlarda gösterilmesini diliyorum. Bunun başında parlamento ve bakanlar kurulu olmalı’’ dedi. Semra Sezer de, kadın milletvekillerinin sayısının azlığına katılıp katılmadığı yönündeki soruyu ‘‘Katılıyorum’’ diyerek yanıtladı.

  Toplantıda Hürriyet Gazetesi'nin foruma verdiği destek dolayısıyla, Hürriyet Gazetesi Reklam Grup Başkanı Ayşe Sözeri Cemal'e şükran plaketi verildi

  Dedeman Otel'de Semra Sezer himayesinde düzenlenen ‘Dünya Yönetici Kadınlar Forumu’na aralarında Azerbaycan Devlet Bakanı Zehra Guliyeva, Tacikistan Başbakan Yardımcısı Sharopova Nigina’nın da bulunduğu 30 ülkeden çok sayıda başarılı kadın katıldı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı