Gündem Haberleri

  Kabil’de İbo konseri istedi

  Turan YILMAZ/ANKARA
  06.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Sezer’in davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Afgan halkının İbrahim Tatlıses konseri istediğini söyledi. Karzai Türkiye’nin gericilikle mücadelesini de takdirle izlediklerini vurguladı.

  YAVAŞ yavaş yaralarını sarmaya başlayan Afganistan’dan Türkiye’ye sürpriz bir talep geldi. Taliban döneminin izlerini silip normal hayata dönen Afganlılar, ’Kabil’de İbrahim Tatlıses konseri’ istediler. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in konuğu olarak Türkiye’ye gelen Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai de Afgan halkının bu talebini, NATO’nun Afganistan’daki Yüksek Temsilcisi Hikmet Çetin başta olmak üzere görüştüğü Türk yetkililere aktardı.

  Tatlıses hayranı olan Karzai ile kendisine "Hikmet Abi" diye hitap eden Afganlıların bu isteklerine karşılık, Çetin’in güvenlik konusunda endişeli olduğu öğrenildi. "Davet etsek bizi kırmaz gelir" dediği öğrenilen Çetin’in, "Afganistan’da çok sevilen Tatlıses’i dinlemeye gelenlere stadyum bile yetmez. Ancak, toplanan bu kalabalıkta bir olay olsa sıkıntı olur" kaygısını taşıdığı belirtildi.

  Ankara’da dün resmi temaslarına Anıtkabir ziyareti ve Çankaya Köşkü’ndeki resmi karşılama töreniyle başlayan Karzai’nin bu ziyaretiyle Afganlıların ’İbo’ talepleri bir kez daha gündeme geldi.

  TÜRK KAHVESİ TİRYAKİSİ

  Karzai
  ’nin, Türk kahvesi tiryakisi olduğu da ortaya çıktı. Karzai, dün Köşk’te Cumhurbaşkanı Sezer’le sohbet ederken, Türk kahvesini çok beğendiğini söyledi. Pakistan’a göç ettiği dönemde Türkiye’nin İslamabad Büyükelçiliği’ni sık sık ziyaret ettiğini belirten Karzai, burada Türk kahvesi içtiğini anlattı. Karzai, bu düşkünlüğü anlaşılınca büyükelçilik yetkililerinin kendisine bir yerine iki fincan kahve ikram etmeye başladıklarını bildirdi. Sezer de gülerek, "Bugün burada da ikram ederiz" dedi ve birlikte kahve içmekten mutluluk duyacağını kaydetti.

  GERİCİLİKLE MÜCADELE

  "Bizi iyi günde, kötü günde hiç yalnız bırakmadınız"
  diyerek Türkiye’ye duydukları sevgiyi dile getirip, teşekkür eden Karzai, "Türkiye’yi bölgede daha güçlü bir şekilde görmeyi arzu ediyoruz. Çünkü, Afgan halkı Türkiye’nin refahını kendi refahı gibi görüyor. Afganistan halkı, Türkiye’nin terörizm ve gericiliğe karşı çalışmalarını özellikle takdir etmektedir" diye konuştu. /images/100/0x0/55eb1a60f018fbb8f8ab3dbc

  Kadın Bakan

  KARZAİ’nin heyetinde Afganistan’ın Kadından Sorumlu Bakanı Dr. Mesude Celal da yer aldı. Celal, Köşk’teki görüşmelerin ardından Türk meslektaşı Nimet Çubukçu ile bir araya geldi.

  Oooo.... Hikmet Abi/images/100/0x0/55eb1a60f018fbb8f8ab3dbe

  TBMM Başkanı Bülent Arınç heyetlerarası görüşmeden sonra Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai onuruna yemek verdi. Görüşmelerde Arınç, NATO Temsilcisi Çetin’in Afganistan’daki görevinden gurur duyduklarını belirtince Karzai, "Hikmet Çetin NATO’nun Afganistan’daki sivil temsilcisi değil, Afganistan’ın NATO temsilcisidir. Biz kendisine Hikmet Abi diye hitap ediyoruz" dedi. Yemekte Çetin’i gören Karzai, "Ooo... Hikmet Abi" diyerek Çetin’i karşıladı ve samimi bir şekilde kucaklaştı.

  Karzai Cumhurbaşkanı Sezer’in kabulü sırasında da Türkiye’nin her zaman Afgan halkının yanında olduğunu belirterek, teşekkür etti.

  Bu arada Avrupalı modacılar tarafından dünyanın en şık giyinen liderlerinden seçilen Karzai, Türkiye’ye birliği ve asaleti temsil eden geleneksel 7 kıyafetiyle geldi. Karzai’nin Karakul kuzusunun derisinden yapılan şapkası, asaleti ve Afganistan’ın en önemli geçim kaynağı hayvancılığı, cübbesi ise 21 milletin yaşadığı Afganistan’da birliği temsil ediyor. Türkmen dilinde ’külah’ olarak anılan başlığı asil kişiler kullanıyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı