Gündem Haberleri

  Kabakulak

  Hürriyet Haber
  06.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kanat ATKAYA

  WOODSTOCK 99

  Çeşitli Sanatçılar

  (Epic/ Sony)

  WOODSTOCK rock müzikle kıyısından köşesinden ilgilenmiş hemen herkes için bir tür efsanedir. Jimi Hendrix, Janis Joplin gibi isimler, sınırsız eğlence ve özgürlük ve tabii ki ayıp olmasın diye ilk sıraya almadığım üstsüz kızlar... Belki biliyorsunuz, sanatçıların turneleri, konser biletlerindeki satışların düşüşüyle sakata gelince, organizatörler de çok sayıda yıldızın sahneye çıktığı festivaller düzenlemeye başladılar. Eh, haliyle Woodstock da en azından isim itibariyle ağız sulandırıyordu. O zaman ne yapıldı, hemen bir Woodstock düzenlendi. Bu konserin kayıtları, şimdi bir albüm olarak yayınlandı. Korn, Offspring, Our Lady Peace, Everclear, Jamiroquai, Creed, Live, Bush.... Gördüğünüz gibi liste saymakla bitmiyor. O tarihlerde New York'a gidemeyip, benim gibi göbeğinden çatlayanlar için ağza çalınan bir kaşık bal yani. İki albümlük konser kayıtlarını, pişmanlık ateşinde hafif hafif pişen tüm arkadaşlara göz yaşları içinde öneriyorum.

  END OF DAYS

  Orijinal Film Müziği

  (Geffen/ Universal)

  END Of Days veya bizdeki abuk adıyla ‘‘Şeytanın Günü’’nün soundtrack'i, gayet başarılı bir çalışma. Son söyleyeceğimizi kafadan söyleyelim, sonra kimse üzülmesin. Sonra gelsin albüm, oooh! Değerli arkadaşlarım! Şimdi tutup bu filmin soundtrack işini kime verseler, bu tür parçalar seçerdi. Yani hiç kimse Barbra Streisand şarkılarından derlenmiş bir albüm beklemez. Albümü derleyenler de; oturmuşlar, modern rock listelerini taramışlar ve albümü patlatmışlar: Gelsin Korn gitsin Limp Bizkit, hatırlansın Sonic Youth. Sonic Youth'un bir dönem gizli faaliyet gösteren indie barlarda sabah akşam çalan ‘‘Sugar Kane’’i de ‘‘Ustalara Saygı’’ kapsamında albüme dahil edilmiş. Geride bıraktığımız yüzyılın en hızlı karizma çökerten adamı olarak anılacak Axl Rose'un topluluğu Guns'N'Roses da varlığından bihaber yaşadığımız ‘‘Oh My God’’ şarkısıyla albüme dahil edilmiş. Gürültülü ama, her zaman ne diyoruz; isteyen dinlesin.

  NATALIE MERCHANT

  Live In Concert

  (Elektra/ Balet)

  NATALIE Merchant'ın sesi güzel, şarkıları güzel, arkadaşları güzel (bkz. Michael Stipe). Ayrıca da güzel bir kadındır. Ama Natalie asla ünlü olamaz. Tuhaf bir bilmece yani. 10.000 Maniacs döneminden beri ilgiyle izlediğimiz bu güzel fakat bahtı kara insan şimdi de bir konser albümü yapmış. albüm iyi. David Bowie'nin ‘‘Space Oddity’’sini ve Neil Young'ın ‘‘After The Gold Rush’’ını da söylemiş. Sözlerimi burada noktalıyorum. Aslında size son okuduğum kitaptan (Türk Standartları Enstitüsü'nün 'Beyaz Etler: Soğutma, Dondurma, Muhafaza, Taşıma ve Çözdürme Kuralları adlı yayını, çok heyecanlı) bahsetmek isterdim ama, toplanma amacımız bu değil. Kalın sağlıcakla...

  katkaya@hurriyet.com.tr

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı