Gündem Haberleri

  Kabakulak

  Hürriyet Haber
  11.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kanat ATKAYA

  JENNIFER LOPEZ

  On the 6

  (Sony)

  JENNIFER Lopez'i şarkıcı olarak hayal eden kaç kişi olmuştur bilemiyorum ama şarkıcı oldu... Gayet hoş bir aktris olan ve hatta ‘‘U Turn’’de acayip beğendiğim Lopez'in albümü gayet de iyi satıyor. ABD'de Latin kökenli dinleyicilerin oluşturduğu pazara da gireceği için çok anlamlı bir yatırım olduğu zaten belli. Şarkıları ortalama pop şarkısı düzeyinde. Öyle içinizde Latin ateşi filan hissetmiyorsunuz ama çalıyor bir kenarda ve dinliyorsunuz işte. Eğer yolda biri beni aniden çevirip sorsa ‘‘Söyle bakalım Jennifer Lopez ne iş yapar?’’ diye... ‘‘Şarkıcıdır komutanım’’ cevabını vermeyeceğime eminim.

  METRO SMASH HITS

  Çeşitli Sanatçılar

  (WEA)

  METRO Smash Hits, isminden de anlaşılabileceği Metro FM ve WEA tarafından oluşturulmuş bir karışık hit albümü. Normalde karışık albümlerle başımın hiç hoş olmadığı artık biliniyor herhalde. Suç albümlerde değil bende tabii ki. Çünkü hangi satış listesine baksam sadece bu albümleri görüyorum. İlgi görmeleri de normal çünkü yakın dönemde duydukları şarkıları tek bir albümde almak, müzik dinleyicileri için rahatlık sağlıyor. Karışık albümlerle ilgili tavrımı değiştireceğimi sanmıyorum ama bu albüm de; beklentisi yukarıda belirttiğim yönde olan müzik dinleyicilerinin beğenecekleri bir albüm. Ne var albümde, Cher'in ‘‘Dove L'Amore’’si, REM'in ‘‘Lotus’’u, The Egg'in ‘‘Getting Away With It’’i, Seal'in ‘‘Human Beings’’i ve daha pek çok yaz şarkısı. Meraklılarına tavsiye edilir. Ben kafamı dinlemeye gidiyorum.

  DEF LEPPARD

  Euphoria

  (Universal)

  MÜZİK tarihinin en berbat dönemi araştırılırsa herhalde 1980'ler birinciliği kimselere kaptırmaz. 1980'leri çok yakından izlemiş biri olarak, bunu söylemek acı ama n'apalım gerçek bu. Ama o yılları hatırlarken çok güzel albümler de geliyor insanın aklına. Onların arasında Def Leppard da var. ‘‘Pyromania’’, ‘‘Hysteria’’, ‘‘High 'N' Dry’’ filan, devirlerine göre hakikaten başarılı albümlerdi. Bir dönem, 1984-1985 filan paso Def Leppard dinlediğim bile olmuştur. Sonraki yıllarda benim müzik zevkim değişti, onlar da eskisi kadar iyi albümler yapamaz oldular. Ancak Def Leppard'a hep sempati duydum. Şimdi ‘‘Euphoria’’yı çıkardılar. Çok da iyi yaptılar. Hálá kendi türlerinde çok iyiler. Rock dinleyicilerini çok memnun edecek, gayet melodik bir albüm. Yine Mutt Lange'la çalışmaları da iyi olmuş. Bu arada 1980'lerde ‘‘Rock of Ages’’ın başındaki ‘‘Gunter Gleben Glausen Globen’’ın ne demek olduğunu çözmek için gecelerini harcayan benim gibi birileri olduysa; artık rahat etsinler. Sonunda gerçeği öğrendim; hiçbir anlamı yokmuş...

  katkaya@hurriyet.com.tr

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı