Gündem Haberleri

  Kabakulak

  Hürriyet Haber
  21.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Julio Iglesias

  The Greatest Hits

  (Sony)

  Önemli bir krizle karşı karşıya kalmış gibi hissediyorum kendimi şu anda. Paranoyak olduğumu düşünmenizi istemem ama bu işte bir kasıt var bence. Tüm zamanların en ama en romantik şarkıcısı Julio Iglesias'ın ‘‘greatest hits’’ albümünü dinlemek bende hastalığa yakın bir hal oluşturdu. Üzerinize afiyet; böyle sanki damarlarımdan kanım çekildi, kemiklerimin içi soğudu, üstümde bir tuhaf ağırlık hissettim. Merkezi İspanya'da bulunan İORŞÖ (İflah Olmaz Romantik Şarkıcılar Örgütü)nün yasal kanadının lideri olduğu öne sürülen Iglesia, bugüne kadar yaptığı bütün hit parçaları bir anda üstümüze yığıyor. Seveni çoktur biliyorum ama benim böyle sentetik bir romantizme katlanabilmeme imkan yok. Julio Iglesias dinleyebilmek için bir tane, evet sadece bir tane mantıklı neden bulabilsem inanın denemek isterdim ama olmuyor işte. Onu sevenleriyle başbaşa bırakmaktan başka bir şey gelmiyor elimden. Bu arada yıllar önce Iglesias'ın futbol oynadığı dönemde ayağını kırarak 'yeşil sahalardan uzaklaşmasına' (bu da bayıldığım bir futbol klişesi) neden olan arkadaşa bir çift sözüm olacak: Kendini nasıl hissediyorsun şimdi ha, iyi misin, iyi misiiiiin?

  BLACK CAT WHITE CAT

  Orijinal Film Müziği

  (PolyGram)

  'İNSANİ öğeleri ağır basan' filmleri seyrederken uyuduğum için Avrupa yapımı filmlerden genellikle uzak kalmayı tercih ediyorum. arada sevdiklerim de oluyor tabii ki ama genelde bu filmlere konsantre olmakta güçlük çekiyorum. Fazla Amerikan filmi, pop kültür koması, şiddeti yüceltme sendromu ne derseniz deyin, zaten hepsi daha önce söylendi. Emir Kusturica filmlerini sevdiğim yönetmenlerden biri. Filmlerinin müzikleri de çoğunlukla hoşuma gidiyor. Bu durum ‘‘Black Cat, White Cat’’ için de böyle oldu. Dr. Nelle Karajlic, Vojislav Aralica ve Dejan Sparavalo'un merkezinde durduğu bir ekip, filmin müziklerine imza atmış (var mı böyle bir laf, yok). Daha önce tüm film müziklerini Goran Bregovic'e hazırlatan Kusturica niye böyle bir karar almış bilemeyiz tabii. Siz de takdir edersiniz ki insan ilişkileri belli olmuyor. Fena bir karar aldığı da söylenemez. Kusturica'nın filmlerini ve filmlerinin müziklerini beğenenleri hayal kırıklığına uğratmayacak bir albüm. Açık konuşmak gerekirse sürekli dinleyeceğim bir albüm olmayacağı kesin. Ama çaldığı ortamlardan kaçmayacağıma da söz veriyorum. Söz!

  QUINCY JONES

  From Q With Love

  (Warner Bros. - Balet)

  QUINCY Jones müzik dünyasının en saygı duyulan isimlerinden biri. Bu da öyle kolay olmuyor tabii ki. Aranjör, besteci, prodüktör ve bizzat müzisyen olarak pek çok başarılı şarkı ve albüme adını yazdırmış bir insan bu neticede. Yani bir Quincy Jones kolay yetişmiyor arkadaşlar. Önemini bilelim ve ona göre yaklaşalım. Her neyse; Quincy Jones, iki kaset veya 2 cd'den oluşan bu albümünde, yıllarca millete dağıttığı parçalarını bir araya toplamış. 25 şarkıdan oluşan ‘‘From Q With Love’’da Sarah Vaughn, Barry White (Changed my life. Fun Lovin' Criminals'ın şarkısı çok güzeldi. bilinçaltıma eingel olamadım, özür dilerim), Michael Jackson, James ıngram, Frank Sinatra, Patti Austin, Naomi Campbell (o bile var yani) gibi isimlerin seslendirdiği Quincy Jones şarkıları yer alıyor. Arşiv meraklılarına (hep yazıp duruyoruz ama böyle bir grup insan var mı hakikaten merak ediyorum) önerilir...

  katkaya@hurriyet.com.tr

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı