GeriGündem KA-DER: Yönetimde kadın yok kriz var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KA-DER: Yönetimde kadın yok kriz var

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği Genel Başkanı Ayşe Bilge Dicleli, TBMM'deki kadın milletvekili oranının yüzde 4.2 olduğunu belirterek, "Türkiye'de, içinde bulunduğumuz derin ekonomik ve siyasi krizin en önemli nedenlerinden birisi temsil krizidir" dedi.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 67. yıldönümü nedeniyle Şişli Belediyesi`nde basın toplantısı düzenleyen Dicleli, Türkiye`nin kadın parlamenter sayısı bakımından  dünya sıralamasında alt sıralarda yer aldığını vurgulayarak, bu oranının Arap ülkelerinde yüzde 4.6, Türkiye`de ise yüzde 4.2 oranında olduğuna dikkat çekti.

Dicleli, ``Seçmenlerin yaklaşık yarısı kadın, oyların ise yüzde 96`sı erkeklere gitmiş. Bu muazzam bir çarpıklık değil midir?`` diye konuştu.

Bu çarpıklığı gidermek için yapılması gerekenlerin başında "kadınkota" uygulamasının geldiğini anlatan Dicleli, yasalarda yapılacak değişikliklerle bunun zorunlu hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

"KA-DER, `bu kota en az yüzde 33 olmalıdır` diyor. 3 koltuktan 1`i kadınlara" diyen Dicleli, zorunlu olmadıkça kadınlara sandalye ayrılmadığını, ayrılsa bile bunun ``dekor mahiyetinde`` bulunduğunu kaydetti.

Dicleli, ayrıca kota uygulamasının, partilerin her yönetim kademesinde ve delegeliklerde de zorunlu hale getirilmesi gerektiğini bildirdi.

Anayasa`nın 10. maddesine ``devlet, kadın-erkek eşitliğini fiilen sağlamak amacıyla kadın temsil güvencesi ya da olumlu ayrımcılık da dahil, her türlü özel önlemi alır`` şeklinde bir ekleme yapılmasını istediklerini de belirten Dicleli, hem kota hem de bu konuda alternatif yasa değişiklikleri hazırladıklarını söyledi.

Dicleli, tüm bu konularda gerekli değişikliklerin yapılması için, ``parlamentoya baskı yapmak`` üzere tüm şubeleriyle, bugünkü basın toplantısıyla birlikte kampanya başlattıklarını belirtti.

KA-DER Genel Başkanı Dicleli, ``Türkiye`de, içinde bulunduğumuz derin ekonomik ve siyasi krizin en önemli nedenlerinden birisi temsil krizidir. Özellikle de kadınların yok denecek oranda temsil edilmesidir`` dedi.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle