Gündem Haberleri

  Kábil’e girme yarışı

  Hürriyet Haber
  14.11.2001 - 01:53 | Son Güncelleme:

  5 yıldır Taliban'ın insanlık dışı kural ve baskıları altında inleyen Afganlar, yine 5 yıldır ilk kez radyolarını açarak müzik dinlemeye başladı. Başkent, coşkulu müzik sesiyle inledi.

  Taliban’ın 5 yıldır ortaçağı yaşattığı Afgan halkı, dün bayram sevinci içindeydi. Kuzey İttifakı güçleri, dualarla başlattıkları Kábil yürüyüşünün ardından başkente girdi. İttifak komutanları, Kábil’e ilk giren grup olmak için birbirleriyle yarıştı. Taliban ise direnmeden kenti terk etti.

  Afganistan'da Taliban'a karşı savaşan Kuzey İttifakı güçleri dün sabaha karşı başkent Kábil'e girdi. İttifak güçleri Kabil'e girerken Taliban direnişiyle karşılaşmadı. Kábil'in, Taliban karşıtları tarafından ele geçirilmesini halk sevinçle karşıladı. Başkent Kábil'e Kuzey İttifakı'yla birlikte ilk giren gazeteci DHA Muhabiri İrfan Sapmaz oldu.

  ABD'DEN BOMBALI DESTEK

  Kabil'in ele geçirilmesi sırasında mücahitler Cebul-ü Saraç'tan ilerlerken ABD uçakları bombardımana devam ederek Kuzey İttifakı güçlerine büyük destek verdi.

  GRUPLARIN ‘İLK’ MÜCADELESİ

  Kuzey İttifakı'nı oluşturan gruplar için başkent Kábil'e girmek bir prestij savaşına dönüşürken her komutan kendi birliğiyle Kábil'e ilk giren grup olmaya çalıştı. İttifak askerleri Kabil'e doğru ilerleyişi sırasında mevzilerini terkeden Taliban güçleriyle karşılaşmadı, sıcak çarpışma olmadı.

  SEVİNÇ GÖSTERİLERİ

  Mezar-ı Şerif, Herat ve Kunduz kentlerini ele geçirdikten sonra Afganistan'ın kuzeybatısını neredeyse tamamen kontrol altına alan ittifak güçleri başkent Kábil’de de hakimiyet kurdu. Halk ittifak askerlerini sevinçle karşıladı. Mücahitleri gören sivil Afganlılar askerlerin arasına karıştı. Kent, günün ilk ışıklarıyla birlikte Taliban'ın yenilgisini coşkuyla kutlarken, halkın, araç ve bisikletleriyle sokaklara çıkarak korna çaldıkları gözlendi.

  ELÇİLİKLERE GÜVENLİK SÖZÜ

  İran Devlet Televizyonu, Kuzey İttifakı savaşçılarının dün öğleden sonra, devlet başkanlığı ve kamuya ait binalara girdiklerini bildirirken, Kuzey İttifakı güçlerinin, yabancı büyükelçiliklerin güvenliğini sağlamayı taahhüt ettiklerini duyurdu.

  2 bin kişilik polis gücü kuruldu

  Kuzey İttifakı'nın İran'ın Meşhed Kenti'ndeki sözcüsü Turiali Giyasi, Kábil’e girer girmez birleşik bir polis komutanlığı oluşturduklarını kaydetti. Giyasi, sayısı 2 bin kadar olan Kábil'deki ittifak polisinin halen sokaklarda devriye gezdiğini bildirdi.

  1000 mahkum serbest

  Kuzey İttifakı'nın eline dün geçen Afganistan'ın batısındaki Herat kenti cezaevindeki 1000 kadar mahkumun da serbest bırakıldığı bildirildi. İran radyosunun muhabirinin bildirdiğine göre, cezaevini işgal eden coşkulu bir kalabalık mahkumları serbest bıraktı. Öte yandan, Katar'ın El Cezire kanalının binasına da top mermisi isabet etti. Binada hasar meydana gelmesine karşın can kaybı olmadı.

  Sarıkla sakal gitti

  Tam 5 yıldır Taliban'ın insanlık dışı kural ve baskıları altında inleyen Kábil halkı, dün çağdışı rejimin tüm yasaklarını çiğnedi.

  Taliban'ın terk ettiği başkent, sokaklara konulan kolonlardan yayılan müzik sesiyle inledi. Radyoda haberleri kadın spikerler okurken burkalarını (sadece göz kısmı kafesli çarşaf) atan kadınlar da blucinlerini giyerek ittifak askerlerine çiçekler attılar. Taliban'ın kadınlara getirdiği yasaklar ise kaldırıldı. Afgan kadını artık çalışabilecek ve tek başına sokağa çıkabilecek. Kız çocukların okula gidebileceği de duyuruldu.

  Kara sarıklarını atan erkekler Taliban'ın zoruyla bıraktıkları sakallarını kestirmek için berberlerin önünde kuyruklar oluşturdu. Taliban'ın yenilgisini coşkuyla kutlayan halk, araç ve bisikletleriyle sokaklara çıkarak sevinç gösterileri yaptı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı