Gündem Haberleri

  Jyllands-Posten, BM Genel Sekreteri'ni eleştirdi

  A.A.
  28.02.2006 - 15:52 | Son Güncelleme:

  İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri ilk yayımlayan Danimarka'nın “Jyllands-Posten” gazetesi, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ı sert şekilde eleştirdi.

  Jyllands-Posten gazetesinin başyazarı, Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen, Türkiye ve İspanya'nın ortak girişimi Medeniyetler İttifakı'nın 2. Akil Adamlar toplantısında Annan'ın Danimarka adını vermeden, ”karikatürlerin ilk kez, yakın zamanda ciddi Müslüman nüfusa sahip olmuş ve halen buna nasıl alışacağını bilmeyen bir Avrupa ülkesinde yayımlandığı” sözleri karşısında, “şaşırdığını” yazdı.

  “Danimarka halkının Müslüman nüfusa nasıl alışacağını bilmediğini söylemek korkunç bir mesaj” ifadesini kullanan başyazar, Annan'ın ”porselen dükkanındaki bir fil gibi davrandığını” savundu. Annan'ın genel sekreter olarak “herkesin çıkarını koruması” gerektiğini belirten başyazar, Annan'ı, bu görevde bulunduğu çok uzun süreden beri pratikte sadece para babalarının ve totaliter rejimlerin çıkarlarıyla ilgilenmekle suçladı. Gazetenin başyazarı, Kofi Annan'ın ”bir kez daha, özgür insanların ve demokrasilerin çıkarlarına ihanet ettiğini” savundu.

  Bu arada, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, gazetecilere yaptığı açıklamada, Annan'ın sözlerinin yanlış yorumlandığını söyledi. “Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Moeller'in sözlerini yineliyor ve vurguluyorum. Elbette, Müslüman azınlığa uyum sağlaması gereken Danimarka değil, bu azınlığın Danimarka toplumuna uyum sağlaması gerekiyor” diyen Rasmussen, Annan'ın konuşmasının yanlış anlaşıldığını, konuşmanın tümü okunduğunda kökten dinciliğe ve aşırılığa ciddi anlamda karşı çıktığının görüldüğünü söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı