Gündem Haberleri

  Jüri 'Üç Maymun'u nasıl yok sayar

  Mevlüt TEZEL
  22.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  "Üç Maymun"a jüriden sadece "en iyi özel efekt" dalında ödül gelmesi tepki çekti.

  Altın Portakal Film Festivali, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Almanya-Türkiye-Kazakistan-İngiltere ortak yapımı "Pazar-Bir Ticaret Masalı"nın, ulusal yarışmaya kabul edilip en iyi film seçilmesi, Cannes'dan Altın Palmiye ile dönen "Üç Maymun"a ise jüriden sadece "en iyi özel efekt" dalında ödül gelmesi tepki çekti.
  "Pazar-Bir Ticaret Masalı"nın Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi film seçilmesi, yönetmeni Ben Hopkins de dahil pek çok kişiyi hayrete düşürdü. Hopkins'in şaşkınlığını "Zevkten dört köşeyim" sözleriyle dile getirdiği tören akşamının en buruk siması ise yönetmen Nuri Bilge Ceylan'dı. Bu yıl Cannes'dan En İyi Yönetmen ödülü ile dönen "Üç Maymun" filmine sadece "en iyi özel efekt" ödülüne layık bulunması Ceylan'ı sinirlendirdi. Başarılı yönetmen, tepkisi tüm soruları yanıtsız bırakarak salonu terk etmekte gösterdi. Ancak konu kapanmadı, ödül dağılımına tepkiler devam ediyor.

  Jüri Üç Maymunu nasıl yok sayar
  Jüri Tuncel Kurtiz'in etkisinde kaldı
  Erden Kıral (Vicdan filminin yönetmeni):
  "İki kere jüri başkanlığı yaptım. Oradaki atmosferi iyi bilirim. Eğer jüri başkanı otoriterse, diğer üyeleri etkisi altına alabilir. Antalya'daki jüri 'Üç Maymun', 'Pandora'nın Kutusu' ve 'Vicdan' gibi ağır, iddialı filmlerin altında ezilip daha naif, çocuksu bir film olan 'Pazar'a en iyi film ödülünü verdi. Bu sonuç benim için sürpriz olmadı. Çünkü Tuncel Kurtiz'in diğer jüri üyelerine büyük baskı yapacağını tahmin ediyordum. Kendisi çok iyi nutuk atar, bir de çok iyi türkü çığırır. Benim jüride sinemaya bakış açısına güvendiğim insanlar vardı, ancak onlar da Kurtiz'in etkisinde kaldı. Açıkçası jüri kendi kalesine gol attı. Özellikle 'Üç Maymun'un yok sayılmasını hiç anlamadım. Böylesine etkileyici bir film nasıl yok sayılır? Sinemayı bıraktığımda gözüm arkada kalmayacak, çünkü bana en yakın yönetmen olarak gördüğüm Nuri Bilge Ceylan geride kalacak."
  Karar sürpriz oldu
  En İyi Yönetmen ödülü de dahil dört dalda ödül alan "Nokta" filmin yapımcısı Baran Seyhan şunları söyledi: "Ben bütün jürilerin kararlarına saygı duymuş biriyim, bu jüriye de saygı duyuyorum. Çünkü her jüri kendi sübjektif fikriyle hareket edip karar verir. Başka bir jüri olsaydı, onlar da başka filmlere oy kullanırlardı. Eğer benim şahsi beklentimi soracak olursanız, ben En İyi Film ödülünün 'Nokta', 'Üç Maymun', 'Pandora'nın Kutusu' ya da 'Hayat Var' filmlerinden birine gitmesini bekliyordum. Yani sonuç benim için sürpriz oldu."
  /images/100/0x0/55eb1a9cf018fbb8f8ab4e3fNurgül Sezen'le buluştu
  "Vicdan" filmindeki rolüyle Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Nurgül Yeşilçay, tören gecesi imalı bir teşekkür gönderdiği Sezen Aksu ile buluştu. Aksu'nun sahne aldığı Altın Portakal final gecelerinde hep kendisini övdüğünü, ama o törenlerden hep ödülsüz ayrıldığını hatırlatan ve "Sezen Aksu'ya, bu sefer Altın Portakal'a gelmediği için teşekkür ederim" diyen Yeşilçay, bu buluşmada söylediklerinin sadece şaka olduğunu dile getirdi.

  Kolçak'ın 'beyin özürlüler' sözlerine bakanlıktan tepki

  ANTALYA Altın Portakal Film Festivali'nde onur ödülüne layık görülen oyuncu Eşref Kolçak’ın ödül töreninde, “Bu yıl sinemamız bir kanuna kavuştu. Yalnız beyin özürlüler tarafından hazırlanan bir kanunla karşılaştık” sözlerine törende de bulunan, Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik’ten yanıt geldi. Çelik şöyle konuştu: “Son bir yıl içinde çıkarılan ‘sinema yasası’ dedi ancak bu tarihte çıkmış bir yasa yok. Tören bittikten sonra bir araya geldik. Ben de orada ‘sorun olan şey nedir’ dedim. Böyle Kolçak da sadece emeklilik meselesi ile ilgili bir sorun olduğunu söyledi. Konunun bizimle ya da 5846 sayılı kanunla alakası yok. Sanatçılarımız, yapımcılarla yaptıkları anlaşmalarda, bir kereye mahsus para alıyor. Ondan sonraki gelirlerden hiçbir şekilde faydalanmayacaklarına dair de sözleşmeye imza atıyorlar. Sonra da zaman geziyor dönüyor, Bakanlığa diyorlar ki ‘bizim hakkımızı koru’. Sizin hakkınız nasıl biz koruyacağız, altına öyle bir imza atıyorsunuz ki. Şu an bütün sanatçılar böyle yapıyor ve bizim elimizden bir şey gelmiyor çünkü ortada açık sözleşme var."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı