Gündem Haberleri

  "Joker" elemanlardan 19'u tutuklandı

  Taylan YILDIRIM/İZMİR (DHA)- A.A
  11.07.2012 - 09:40 | Son Güncelleme:

  ÖSYM'nin hazırladığı sınavlarda, joker denilen kişileri başkalarının yerine sınavlara sokan şebekenin 19 elemanı tutuklandı, 5'i savcılıkça 10'u ise mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  ÖSYM tarafından düzenlenen memurluk ve  üniversite sınavlarına, sahte belgelerle adayların yerine başka kişilerin  girmesini sağlayan terör örgütünün şehir yapılanması KCK bağlantılı suç örgütüne  yönelik İzmir merkezli gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 34 kişiden  19'u, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

  İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekiplerince yaklaşık 1  yıl süren araştırma ve takip sonrası 8 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda  gözaltına alınan 34 kişi, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye gönderildi.

  Zanlılardan 5'i, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı, 29'u  tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi. 19 zanlı çıkarıldıkları mahkemece  tutuklandı, 10'u tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Terör örgütünün şehir yapılanması KCK bağlantılı suç örgütünce “resmi  evrakta sahtecilik” yapılarak, menfaat karşılığı ve örgütün baskı unsurları  kullanılarak, LYS, KPSS ve KPDS gibi ÖSYM tarafından yapılan sınavlara daha önce  girerek başarılı olmuş ve “joker” tabir edilen kişilerin, başkalarının yerine  sınava sokulduğu, gözaltına alınan 34 şüpheliden 30'unun, terör örgütünün şehir  yapılanması KCK ile bağlantısı bulunduğu iddia edilmişti.

  KCKNIN JOKER ŞEBEKESİNE 19 TUTUKLAMA

  İzmir’in de aralarında bulunduğu 8 ilde, KCK yapılanması altında ’Joker’ adı verilen kişilerin, başkalarının adına sınava girmesini sağlayan şebekenin adliyeye sevkedilen 34 elemanından 19’u tutuklandı. 5’i savcılıkca 10’u da mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  ÖSYM’nin düzenlediği LYS, KPDS ve özellikle de KPSS sınavlarında, yerlerine sınava girdikleri örgüt sempatizanlarının, devletin çeşitli birimlerine yerleşmesini sağlayan şebekeye yönelik Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Ekiplerin bir yıl süren takibinin ardından şebeke elemanlarına, geçen cumartesi günü KPSS sınavının yapıldığı saatlerde operasyon düzenlendi.

  İzmir, Diyarbakır, Batman, Hakkari, Gaziantep, Mardin, İstanbul ve Ankara illerindeki baskınlarda 40 kişi yakalandı. İzmir’e getirilen zanlılardan 6’sı ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

  Şebekenin, joker olarak kullandığı ve suçüstü yakalanan kişilerden bazılarının, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği 3’üncü sınıf, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi 4’üncü sınıf, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisiliği 2’nci sınıf, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1’inci sınıf, Ege Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümlerinde okuyan öğrenciler oldukları bildirildi. Ayrıca Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olan 2 kişinin de yine şebeke adına jokerlik yaptığı öğrenildi.

  Jokerlerden bazılarının, bu işi gönüllü olarak veya para karşılığında yaptığı, direnenlerin ise baskı gördüğü de ileri sürüldü. Bu arada jokerler için hazırlanan sahte belgelerin Diyarbakır’da bir matbaada basıldığı ortaya çıktı. Operasyon kapsamında yakalanan Y.A.’nın, terör örgütüne bağlı Demokratik Yurtsever Gençlik meclisi üyesi olduğu, çeşitli eylemlere katıldığı polis takibi sırasında çekilen fotoğraflarla de tespit edildi.

  28 KİŞİYİ MEMUR YAPTILAR

  Koordinatörlüğünü Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olan E.T.’nin yaptığı şebekenin, örgüt sempatizanlarının devletin bakanlıklar dahil önemli birimlerine girmelerini sağlamak için sınavlara jokerleri soktukları belirlendi. Bu iş karşılığında da 20 bin TL gibi paralar alan şebekenin bankadaki hesaplarında da 3 milyon TL toplandığı da tespit edildi. Polisin araştırmalarında, zanlıların, toplam 141 sınava jokerlerin girmesini, 28 kişinin de devlet memuru olmasını sağladıkları saptandı.

  24 SAAT SÜRDÜ

  Sorgularının ardından dün saat 09.00’da adliyeye sevkedilen 3’ü kadın 34 kişi için mahkeme süreci bugün saat 09.00’da sonuçlandı. Zanlılardan aralarında Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olan E.T.’nin de bulunduğu 19’u tutuklandı, 5’i savcılıkca, 10’u da mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  JOKERLER SERBEST KALDI

  Zanlılardan büyük bir bölümünün mahkemedeki ifadelerinde suçlamaları kabul ettiği öğrenildi. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılanlardan büyük bir bölümünün ise joker olarak kullanılan üniversite öğrencileri olduğu bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı