Gündem Haberleri

  Jethro Tull yine geliyor

  Hürriyet Haber
  19.04.2004 - 15:18 | Son Güncelleme:

  Rock müziğin kilometre taşlarından Jethro Tull bir kez daha İstanbul'a geliyor. İlk kez 1991'de Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'ne konuk olan, son olarak da dört yıl önce Türk müzikseverlerin karşısına çıkan Jethro Tull, 30 Mayıs'ta Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda. Flüt ve vokalde Ian Anderson, gitarda Martin Barre, davulda Doane Perry, klavyede Andrew Giddings ve basta Jonathan Noyce'dan oluşan kadrosuyla eski ve yeni kuşak rock tutkunlarını biraraya getirecek Jethro Tull.

  DÖRT YIL ÖNCEKİ KADROSUYLA GELİYOR

  Yıllar boyunca bazı değişiklikler yaşayan Jethro Tull, 2000 yılında ülkemize geldiği kadrosunu koruyor. Vokal, flüt ve gitarda kurucusu Ian Anderson önderliğinde ve 1969'dan beri Jethro Tull gitarını seslendiren Martin Barre eşliğinde, davulda Doane Perry, klavyede Andrew Giddings ve basta Jonathan Noyce'dan oluşan kadrosuyla geliyor.

  1968 yılında, Ian Anderson önderliğinde blues ağırlıklı folk-rock yapmak üzere yola çıkan grup, progresif müziğin öncülerinden. 1970'lerde tırmanışa geçen, günümüzde art-rock olarak tanımlanan türün bugün artık birer efsane olarak kabul edilen temsilcilerinden biri Jethro Tull.

  Özellikle Ian Anderson’un rock müziğine adapte ettiği flüt soundu, Tull müziğini farklı kılan en önemli etken olarak kabul ediliyor.

  Adını 1971 yılında yaptıkları "Aqualung" albümü ile duyuran grup, en önemli çıkışlarını 1972 yılındaki "Thick As A Brick" adlı konsept albümleri ile yaptı. Hemen arkasından gelen ve yine bir konsept albüm olan "Passion Play" de epey ses getirdi.

  Jethro Tull, 1987 tarihli "Crest Of A Knave" ile "Grammy" ödülü kazandı.

  TÜRKİYELİ MÜZİKSEVERLER ONLARI İYİ TANIYOR

  1968 yılından beri tam 36 yıldır aralıksız müzik yaşamını sürdüren grup, bu süre içerisinde 60 milyondan fazla albüm satmış, 40'ın üzerinde ülkede 3000'e yakın konser verdi.

  İlk kez 1991 Temmuz ayında "İstanbul Müzik  Festivali" kapsamında ülkemize gelen grup, 12,13,16,17 Temmuz tarihlerinde Açıkhava tiyatrosunda, 15 Temmuzda ise Efes Antik Tiyatro'da izleyicileriyle buluşmuştu.

  İkinci kez "A Little Light Music" turnesi kapsamında 1992 yılının 16-17 Mayısında ülkemize gelen Jethro Tull, Ankara Arı Stüdyosu'nda unutulmaz iki konser vermişti.

  Üçüncü kez 2000 yılında Major'un organizasyonuyla İstanbul'a gelen Jethro Tull , müzikseverlere unutulmaz saatler yaşatmıştı.

  13 Mayıs 2000 tarihinde Açıkhava Tiyatrosu'nda yaklaşık 2 saat süren konserlerinde son albümleri "Dot-Com"dan çaldıkları parçalarının yanısıra unutulmaz "Tull Klasikleri"ni de seslendirmişlerdi.

  Harbiye Açıkhava Tiyatrosu
  30 Mayıs
  Saat: 21:00
  Bilet Fiyatları
  66 Milyon TL,  55.5 Milyon TL, 44.5 Milyon TL

  www.biletix.com
  www.jethrotull.com

  * Jethro Tull"ın Türkiye Fan Klübü'nün web sitesi
  www.tullturk.com

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı