Gündem Haberleri

  Jet-ski krizi

  Birce BORA/LONDRA
  27.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere’ye bağlı Cebelitarık sularında jet-ski ile dolaşan 32 yaşındaki İngiliz’e, İspanyol polisi ateş açınca iki ülke arasında kriz çıktı.

  İngiltere ile İspanya arasında “jet-ski” krizi çıktı. Cebelitarık sularında jet-ski’si ile dolaşan İngiliz Dale Villa (32), İspanyol sahil polisinin kendisine ateş açtığını iddia etti. Pazar günü yaşanan olayda, İngiltere’ye ait karasularında bulunan 32 yaşındaki Villa, İspanya’ya ait bir sahil güvenlik botundan kendisine 4 el ateş edildiğini söyledi.

  Koca tekne peşimdeydi

  Mermilerin plastik olduğu sanılıyor. Üç çocuk babası Villa, yaşadıklarını, “Kocaman bir teknenin arkanızdan gelmesi ve silah sesleri duymak gerçekten çok korkutucu. Çok sarsıldım ve sinirlendim. Teknede 3 polis memuru vardı, birinin elindeki silahı net bir şekilde gördüm’’ diye anlattı. Olay iki ülke arasında krize yol açtı.

  300 yıldır İngiliz toprağı

  Cebelitarık, 1704 yılından beri İngiltere kontrolünde, 1713 yılında imzalanan Utrecht Anlaşması ile İngiliz toprağı statüsü kazandı. İspanya’nın güneyinde, İngiliz kolonisi altında özerklik statüsü bulunan Cebelitarık, iki ülke arasında hâlâ tartışma konusu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı