Gündem Haberleri

  Jet ihraç yolunda

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MHP Grup Yönetim Kurulu dün olağanüstü toplanarak, hakaretçi milletvekili Ali Güngör'ü oybirliğiyle Disiplin Kurulu'na sevketti. Güngör'le ilgili kararı Grup Disiplin Kurulu verecek.

  TBMM konuşması ve CNN Türk'teki canlı yayında yaptığı ‘densizlik’ ile ‘kendi ipini çeken’ ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ‘ihraç’ için düğmeye bastığı MHP İçel Milletvekili Ali Güngör, dün jet hızıyla disipline sevkedildi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Grup Yönetim Kurulu kararının ‘oy birliği’ ile alındığını açıkladı.

  MHP Grup Yönetim Kurulu dün Güngör'ün durumunu görüşmek için olağanüstü toplandı. Toplantıdan sonra açıklama yapan Şandır, Güngör'ün TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmanın tutanakları ve basında çıkan haberleri bir dosya haline getirdiklerini bildirdi. Genel Başkan'ın isteği ile bu süreci başlattıklarını gizlemeyen Şandır, şu bilgiyi verdi:

  ‘‘Bu sonucun partimiz açısından ne götürüp, ne getireceğini tartıştık. Değerlendirilmesi için Güngör'ü Grup Disiplin Kurulu'na sevkettik. Herhangi bir ceza isteminde bulunmadık. Kararı Grup Disiplin Kurulu verecek.’’

  Şandır, Göngör'ün Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi olduğunu da anımsatarak, partide ayrıca disiplin süreci başlatılıp başlatılmadığını bilmediğini söyledi. Şandır, bir gazetecinin ‘‘Güngör'ün dünkü sözleri kararınızı etkiledi mi’’ sorusuna, ‘‘Hayır. Biz zaten böyle programlamıştık. Tutanaktan evrakları aldık. Gazetelerde çıkan haberleri bir iki gün bekledik ki, nasıl yorumlanacak onu da görelim. Yani meselenin toplumun tüm kesimlerince değerlendirilmesinin sonuçlarını aldık’’ karşılığını verdi.

  Şandır, konuyu konuşup tartıştıktan sonra, Güngör'ün konuşmasının insani boyuttaki sonuçlarının ötesinde; parti, ülke ve hükümet açısından boyutlarını dikkate alarak, bu kararı verdiklerini söyledi.

  MHP, Mutlu'dan özür dileyecek

  ALİ Güngör'ün canlı yayındaki sözlerini ‘çok nezaketsiz’ olarak niteleyen Mehmet Şandır, ‘‘Kişisel tavrıdır, MHP'yi bağlamaz. Bu davranış beni de kişisel olarak üzdü’’ dedi. Şandır, Gazeteci Zafer Mutlu'yu arayıp, üzüntülerini aktaracağını duyurdu. Güngör ise Mutlu'nun annesinin Manukyan'ın kız kardeşi olduğu iddiası için, ‘‘Espri değil, gerçek’’ dedi. Güngör, ‘‘Kendim bizzat araştırmadım. Ama güvendiğim kişilerden öğrendim. Bir yanlışlık var ve suç işlediysem, cezasını çekmeye hazırım. Suç işleyen kim olursa olsun, hukuk devletinde cezasını çekmeli, bedelini ödemeli’’ diye konuştu.

  ENGİNYURT VE ERSOY HÁLÁ DONDURUCUDA

  MHP'li Sadi Somuncuoğlu Devlet Bakanı iken, Meclis Başkanlığına Cumhurbaşkanı adaylık dilekçesini vermek üzere gelince, buna karşı çıkarak dövmeye kalkışan MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ile Yozgat Milletvekili Ahmet Erol Ersoy hakkındaki disiplin süreci ise bir türlü sonuçlandırılmadı. Bahçeli'nin bu yöndeki beyanlarına rağmen, bu iki milletvekili ve Somuncuoğlu hakkında bir karar alınmak yerine, donduruldu.

  TGC kınadı

  TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti, önce TBMM kürsüsünde Başbakan Bülent Ecevit'e dil uzatan, ardından televizyonda canlı yayında gazeteci Zafer Mutlu'ya hakaret eden MHP Milletvekili Ali Güngör'ü yazılı açıklamayla kınadı. Açıklamada şöyle denildi: ‘‘MHP Milletvekili Ali Güngör, iletişim organlarının büyük bir bölümünde kendisi ile ilgili olarak yer alan ve belgelere dayanan yayımları yalanlama olanağı bulamayınca, seviyesiz bir yaklaşımda bulunmayı yeğlemiştir. Yaşanılan olay, siyaset yaşamımızdaki çarpıklığı ve milletvekili seçilen Güngör'ün düzeyini kamuoyuna bütün çıplaklığı ile yansıtırken, gazetecilerin görev anlayışının doğruluğunu da bir kez daha gözler önüne sermiştir. Düzeysiz ve gerçekleri görmezden gelen saldırı nedeniyle Güngör'ü şiddetle kınıyoruz.’’

  10 günde savunma 30 günde karar

  MHP Grup İçyönetmeliği'ne göre, Grup Disiplin Kurulu (GDK) kendisine havale edilen işi görüşmek üzere, başkanın çağrısı üzerine 5 gün içinde toplanacak. 10 gün içinde Güngör'ün savunması alınacak ve 30 gün içinde sonuçlandırılacak. GDK; doğrudan ‘uyarma’ ve ‘kınama’ cezası verebiliyor. Gruptan üç birleşime kadar geçici olarak çıkarma, gruptan 2 aya kadar çıkarma ve gruptan geçici olarak çıkarma cezaları ise Müşterek Disiplin Kurulu'nca verilebiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı