Gündem Haberleri

  Jet atama

  Uğur ERGAN
  01.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüksek Askeri Şûra’nın(YAŞ) başlamasına 24 saat kala bazı çevrelerin Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı’nı engellemek için cep telefonu mesajlarıyla başlattığı kampanyaya anında cevap verildi. Teamüllerin dışına çıkan Cumhurbaşkanı Sezer, Şûra başlamadan Büyükanıt’ın kararnamesini imzaladı.

  ORGENERAL Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı’na getirilmesine karşı yürütülen çirkin kampanyaya hükümet ve Çankaya Köşkü’nün yanıtı jet atama kararnamesi oldu. Büyükanıt beklenenden 3 gün önce ve 30 Ağustos tarihi itibariyle Genelkurmay Başkanlığı’na atandı.

  SMS’Lİ KAMPANYA

  Yüksek Askeri Şûra toplantısına 24 saat kala Türkiye tarihinde ilk kez yaşanan bir karalama kampanyası başlatıldı. Önde gelen isimler ve kanaat önderlerine yollanan cep mesajlarında Orgeneral Yaşar Büyükanıt için "Yahudi olduğu" iddiasına yer verildi.

  TURKCELL: YOLLAMADIK

  "Genç Subaylar"
  imzalı bu mesajlarda Orgeneral Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanı olmasının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin menfaatine olmayacağı görüşü savunuldu. Mesajlarda ilginç bir şekilde telefon numarası görünmezken sadece "R. Somoğlu" adlı bir isme yer verildi. Akşam saatlerinde bir açıklama yapma gereği duyan Turkcell, ’Mesaj merkezi’ aracılığıyla ilk mesajı alan abonelerine bir düzeltme mesajı geçti. Turkcell mesajında şöyle denildi:

  "Bugün aldığınız mesajda Org.Y.Büyükanıt hak.aslı astarı olmayan iddiaları içeren mesaj firmamız ve ismi geçen R.Somoğlu tarafından gönderilmemiştir. Bilginize. Gönderen: Mesaj Servisi."

  ACARER: İNTERNET KAFE OLABİLİR /images/100/0x0/55eb0947f018fbb8f8a6db01

  Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfur Acarer, Hürriyet’e yaptığı açıklamada bu mesajın muhtemelen internet aracılığı ile atılmış olacağını, internetten atılan mesajlarda telefon numarasının gözükmeyeceğini söyledi.

  ÖZKÖK MÜ İSTEDİ

  Hürriyet Ankara Bürosu’nun ulaştığı kaynaklar, erken atama kararının geçen hafta Harp Akademileri mezuniyet töreni sırasında alındığını anlattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan toplantı vesilesiyle 27 Temmuz günü Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile görüştü. Erdoğan her iki görüşmede de Büyükanıt’ın atamasıyla ilgili kamuoyuna yansıyan iddiaları hatırlattı, "Artık bu mesele sadece hükümeti yıpratmakla kalmıyor, piyasaları bile geriyor" diye yakındı.

  Orgeneral Özkök spekülasyonların önlenmesi ve Yüksek Askeri Şûra’da tansiyonun yükselmemesi için erken atama önerdi. Bakan Gönül, Genelkurmay Başkanı’nın erken atanması konusunda herhangi bir engel bulunmadığını vurguladı. Alınan karar dün uygulamaya konuldu.

  KÖŞK’TEN ANINDA ONAY /images/100/0x0/55eb0947f018fbb8f8a6db03

  Askeri teamüllere göre Yüksek Askeri Şûra toplantısının ardından 4 Ağustos Cuma günü Köşk’e yollanması beklenen Büyükanıt atama kararnamesi, dün Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında imzalandı ve Cumhurbaşkanı’nın onayına sunuldu. Saat 14.00 sularında Köşk’e ulaşan kararname hemen onaylandı ve atama kararı tek cümlelik bir duyuru ile kamuoyuna açıklandı.

  Böylece Orgeneral Büyükanıt’ın ataması, Başbakan Erdoğan’ın 2 Ağustos’ta çıkacağı Malezya gezisi sonrasına da bırakılmamış oldu. Üst düzey bir askeri yetkili erken atamayla ilgili şunları söyledi: "Yaşar Paşa ile ilgili gereksiz bir takım spekülasyonlar vardı. Bu kararla, devlet bunların önüne geçti. Ayrıca Bakanlar Kurulu’nun ağustosta toplanmama riskine karşı da böyle bir önlem alınmış olabilir."

  RAHATSIZLIK ARTTI

  Başta Şemdinli davası olmak üzere Orgeneral Büyükanıt’la ilgili hem dinci basında, hem de bazı internet sitelerinde ortaya atılan iddialardan TSK komuta kademesinin rahatsızlığı artınca dünkü atama operasyonu gerçekleşti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı