Gündem Haberleri

  Jeannie’ye Kanada’dan destek

  Ömer ERDEM / İSTANBUL
  17.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aksaray’da erkek arkadaşı ile bir otelin lobisinde otururken fuhuş iddiası ile gözaltına alınan Jeannie Tully için Kanada’dan gelen arkadaşları gösteri yaptı.

  Tully’nin tutulduğu, Aksaray’daki Yabancılar Şube Müdürlüğü misafirhanesi önüne giden arkadaşları, Türk ve Kanada bayrakları ile yaptıkları gösteride, "Jeannie’yi bir an önce serbest bırakın" dedi.

  Türkiye’de turizm ve sağlık sektöründe faaliyet gösteren Red Isle Management Sağlık Hizmetleri İnşaat Turizm Tekstil ve Dış Ticaret Limited Şirketi’nin sahibi Jeannie Tully, sevgilisi E.D ile 31 Ağustos’da Bülent Elaldı’nın otellerine yönelik fuhuş operasyonunda gözaltına alındı. Jeannie Tully, kötü muamele, yemek sıkıntısı ve sınır dışı işlemlerindeki gecikme nedeniyle 13 Ekim’de Yabancılar Şube Müdürlüğü Misafirhanesi’nde yapılan eylem sırasında gazetecilere pencereden derdini anlatmaya çalıştı. Polisten dayak yediğini ve hayat kadını muamelesi gördüğünü öne sürdü.Jeannie Tully’nin dramı gazete ve televizyonlara yansıdı. Jeannie Tully’nin başına gelenler, Kanada Televizyonlarında da yayınlanınca, 10 arkadaşı, 14 saatlik uçak yolculuğunun ardından İstanbul’a geldi. Kanadalı Tamara Saufert, "O çıkana kadar İstanbul’da kalacağız. Erkek arkadaşı ile bir otelin lobisinde konuşurken gözaltına alınmasını anlayamıyoruz. Jeannie bir an önce serbest kalmalı" diye konuştu.

  Jeannie Tully’nin avukatı Ayşen Karabekiroğlu ise müvekkilinin 2 Eylül’den beri tutulduğunu belirterek "Dava açtık. Konsolosluk son derece durumdan rahatsız. Onlar da gerekli girişimlerde bulundular. Müvekkilim ’Menfaat karşılığı fuhuş’ gerekçesi ile yakalanmış. Kendisi Türkiye’yi çok seviyor. Şirket sahibi ve ayrıca burada oteli var" dedi.

  Başbakanlık mülteci ve göçmen sorununa el koydu

  BAŞBAKANLIK İnsan Hakları Başkanlığı, İstanbul’daki kampta meydana gelen olayların ardından, mülteci ve göçmenler konusunda çalışma grubu oluşturulmasına karar verdi. 5. Kamu Kuruluşları Koordinasyon toplantısı dün Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleştirildi. Başkanlığa verilen "insan hakları ile ilgili konularda görevli kuruluşlarla sürekli temas halinde bulunmak ve bu kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak" görevi çerçevesinde yapılan toplantıda, insan hakları alanında yapılan ve yapılması gereken çalışmalar ele alındı, genel bir değerlendirme yapıldı. Toplantıda, mülteci ve göçmenler konusunda sıkıntılar bulunduğundan bu sorunun araştırılması için bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verildiği belirtildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı