Gündem Haberleri

  Jarhead

  Hürriyet Haber
  09.02.2006 - 15:18 | Son Güncelleme:

  1999 tarihli Amerikan Güzeli adlı filmiyle Oscçar kazanan yönetmen Sam Mendes Jarhead'de Kerfez Savaşı'nın perde arkasını beyazperdeye yansıtıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Jake Gyllenhaal, Peter Sarsgaard ve Jamie Foxx var.

  Banliyölerin ardındaki yaşamı gözler önüne seren 1999 yapımı "American Beauty" (Amerikan Güzeli) ile Oscar kazanan yönetmen Sam Mendes, Körfez Savaşı'nın yakıcı gerçekliğine çeviriyor bu kez kamerasını.

  İngilizce 'kavanoz kafa' anlamına gelen "Jarhead"in konusunu ise, üç kuşaktan beri asker olan bir aileden gelen Anthony Swofford'ın Birinci Körfez Savaşı'nda Suudi Arabistan'da yaşadıkları oluşturuyor.

  Haftalarca The New York Times'ın best seller listesinde kalan Swofford'un kitabı savaşa 20 yaşındaki bir gencin bakış açısından bakıyordu. Filmin yönetmeni Sam Mendes'te kitabı ilk okuduğunda neler hissettiğini şu sözlerle açıklıyor:

  "Kitaptaki herşeyin maçoluk, komedi, sürrealizm ve alaycı gözlemciliğin karışımı şeklinde verilmesinden etkilendim. Diğerlerine hiç benzemeyen bir savaş kitabıydı. Başka savaşlara benzemeyen bir savaşı anlatıyordu. Böyle bir kitaptan diğer savaş filmlerine benzemeyen bir savaş filmi çıkabileceğini düşündüm.”
   

  FİLMİN KÜNYESİ

  Yönetmen: Sam Mendes
  Senaryo: William Broyles
  Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Peter Sarsgaard, Jamie Foxx, Chris Cooper, Evan Jones, Lucas Black

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı