Gündem Haberleri

  Japonya'da Bolaven tayfunu alarmı

  AA
  26.08.2012 - 17:07 | Son Güncelleme:

  Bolaven tayfunu, Japonya'nın güneyindeki adası Okinava ve çevresini etkisi altına almaya başladı. Tayfun sonucu şimdiye kadar 4 kişi yaralanırken 30 bin kadar ev elektriksiz kaldı.

  Japon yetkililer, tayfunun etkisindeki Okinava'nın kuzeyinde bulunan Amami adasında 27 bin, Okinava adasındaysa 3 bin 100 evin elektriksiz kaldığını belirtti.

  Okinava'nın başkenti Naha'nın boş caddelerinden elde edilen video görüntülerde, bazı ağaçların şiddetli rüzgarın etkisiyle savrulduğu görülüyor.

  Japon yetkililer 24 saati aşkın süre içinde 500 milimetrelik yağış bırakan Bolaven tayfunun Okinava'ya bu gece tam olarak ulaşmasının beklendiğini belirtti.

  Okinava Afet Önleme ve Kriz Kontrol Merkezi yetkilisi Şan Miyagi, tayfunun saatte 15 kilometre gibi nispeten yavaş bir hızla kuzeybatı yönünde ilerlediğini, bu durumun yağış ve rüzgarın daha uzun süre etkili olacağı anlamına geldiğini ve ciddi tahribat riskinin arttığını söyledi.

  Japonya Meteoroloji Kurumu'ndan daha önce yapılan açıklamada, tayfunun merkezine yakın bölümdeki rüzgarların saatte ortalama 180 kilometre hızla estiği ve bu hızın güçlü hava akımlarıyla birlikte zaman zaman saatte 252 kilometreye kadar ulaştığı bildirilmişti.

  Japonya'nın güneyindeki 1 milyon 400 bin nüfuslu Okinava adası, ülkede görev yapan 50 bin ABD askerinin yarıdan fazlasını barındırıyor.

  Daha önce yapılan açıklamalarda, Okinava adasının başkenti Naha'ya hizmet veren Naha Havaalanı'nda tüm iç ve dış hat seferlerinin tayfun nedeniyle iptal edildiği bildirilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı