Gündem Haberleri

  Japonya ve Avustralya'dan karikatür için itidal çağrısı

  TOKYO/SYDNEY/KOPENHAG (A.A)
  07.02.2006 - 11:24 | Son Güncelleme:

  İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri protesto gösterilerinin ve şiddet eylemlerinin artmasından sonra Japonya ve Avustralya itidal çağrısında bulundu.

  Japonya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ”Japonya, karikatürlerin yayınlanması yüzünden Müslümanların hissettiği sıkıntıyı mükemmel bir şekilde anlamaktadır. Bununla birlikte şiddet ve Vandalizm hiçbir biçimde haklı çıkarılamaz. İlgili bütün tarafları gerilimi azaltma yönünde çabalarını yoğunlaştırmaya ve yangına ateşle gidilmesine yol açabilecek eylem ya da açıklamalardan kaçınmaya davet ediyoruz” denildi.
  Açıklamada, farklı kültürel ve dinsel geleneklere karşılıklı anlayış gösterilmesi ve saygı duyulmasının önemine de işaret edildi. Japonya'nın yüksek tirajlı gazetelerden hiçbirinin tartışma yaratan karikatürlere yer vermediği, bununla birlikte konuşu aktaran bazı televizyonlarda karikatür görüntülerinin kullanıldığı belirtiliyor.

  Bir itidal çağrısı da Avustralya'dan geldi.

  Avustralya Dışişleri Bakanı Alexander Downer, karikatürlerin Avrupa'da yayınlanmasından sonra meydana gelen şiddet olaylarını kınadı ve bir itidal çağrısında bulundu. Downer, “Bu tepkiyi savunulamaz bir tepki olarak görüyoruz ve insanlara bundan vazgeçme ve itidalli kalma çağrısında bulunuyoruz” ifadesini kullandı.
  Downer, Avustralya'nın Ramallah ve Batı Şeria'daki misyonlarının geçici olarak kapatıldığını, çünkü misyonun Danimarka Büyükelçiliği binasıyla aynı binayı paylaştığını kaydetti.

  DANİMARKA

  Danimarka Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına Endonezya'ya gitmeme tavsiyesinde bulunurken, hali hazırda bu ülkede bulunan vatandaşlarından da güvenlik nedeniyle buradan ayrılmalarını tavsiye etti.

  Bakanlık, internet sitesinden yaptığı çağrıda, Endonezya'daki Danimarka çıkarlarına yönelik artan güvenlik riski konusunda güvenilir istihbaratlar aldığını da belirtti. Danimarka'nın Cakarta'daki Büyükelçiliği'nin de geçici olarak kapatıldığı belirtiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı