Gündem Haberleri

  Japonya tartışmalı adalara göz dikti

  Hürriyet Planet
  02.09.2012 - 16:33 | Son Güncelleme:

  Japonya, Çin ile arasında uzun süredir tartışma konusu olan bölgedeki beş adayı satın almayı planlıyor. Bugün bölgeye giden Japon ekip,

  Doğu Çin denizine bugün bir tekneyle giden, gazeteciler, yetkililer ve uzmanlardan oluşan 25 kişilik bir ekip, deniz suyunun debisini inceleyerek ve adaların etrafında tur atarak sembolik bir hakimiyet gösterisi yaptı. Çin, bunun üzerine vakit kaybetmeden uyarıda bulundu.

  Japonların Senkaku, Çinlilerin Diayü diye adlandırdığı, Tokyo’ya 2 bin km, Tayvan’a ise sadece 200 km uzaklıkta olan adalarda, hem Çin hem Japonya hem de Tayvan hak iddia ediyor.

  DOĞALGAZ VE PETROL KIYMETİNİ ARTIRDI

  Bu beş ada, İsmi 14. yüzyıl Çin haritalarında geçen, fakat Tokyo’nun 1895’te “sahibi yok” diye ilhak ettiği beş ada, son dönemde açıklarında doğalgaz ve petrol bulunmasıyla kıymete bindi.

  Ağustos ayında adalara giden 14 Çinli eylemci, Japon yetkililerce sınırdışı edildi. Japon milliyetçiler bu “çıkarmaya” cevap vermek için aralarında 8 milletvekilinin de bulunduğu 150 eylemciyleadalardan birine çıktı ve Japon bayrağı açtı. 

  Bunun üzerine Çin, “Egemenliğimiz ihlal edildi” diye sert bir nota verdi. Tayvan da Japon büyükelçiyi dışişlerine çağırdı ve bu tür “provokasyonların” tekrarlanmaması için uyardı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı