Gündem Haberleri

  Japonya depremi otomotivcileri de vurdu

  hurriyet.com.tr
  18.07.2007 - 17:14 | Son Güncelleme:

  Japonya'da önceki gün meydana gelen ve önemli bir hasara yol açan deprem, dev otomotiv üreticilerini de vurdu.

  Aralarında Honda ve Toyota gibi üreticilerin de bulunduğu firmalar, tedarik problemi nedeniyle iç piyasada yaptıkları üretimi azaltacaklarını duyurdu.

  Söz konusu gelişme, piston üretici Riken Corp'un depremden etkilenen Tokyo'nun güneybatısında bulunan fabrikasında üretim konusunda zorluk yaşamasının ardından gerçekleşti. Dünyanın en fazla otomobil satan firması olan Toyota, Riken'in düştüğü zor durumun ardından Japonya'daki 12 fabrikasında da üretimini cumartesi gününe kadar durdurma kararı aldı. Nissan da benzer şekilde Japonya'daki üç fabrikasından ikisinde üretimini pazartesi gününe kadar askıya aldı. Suzuki ise yarından başlayarak üç gün boyunca üretimin bir bölümünü durduracak.Suzuki'nin kararında, Subaru'nun önemli tedarikçilerinden olan Fuji Heavy Industries'in üretimi bir süreliğine durdurma kararı etkili oldu.

  Honda da Riken ile ilgili gelişmelere bağlı olarak önümüzdeki hafta üretimde kesintiye gidebileceğini açıkladı. Honda Başkanı Takeo Fukui, "depremden elbette etkilendik ve mevcut durumu inceliyoruz" diye konuştu.

  Japonya'da pazartesi günü gerçekleşen 6.8 büyüklüğündeki deprem en az 10 kişinin ölümüne binden fazla kişinin de yaralanmasına yol açmıştı. Yüzlerce ev yıkılırken, birçok fabrikada da hasar meydana gelmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı