GeriGündem Japonya Ay'a çıkacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonya Ay'a çıkacak

Japonya'nın uzay ajansı JAXA, uzay aracı inşa etmeyi ve ay üzerinde güneş enerjisiyle işleyecek olan insanlı bir araştırma üssü kurmayı planladığını açıkladı. 2015'e kadar tamamlanması beklenen araştırma robotları ise ön hazırlık için Ay'a astronotlardan önce gönderilerek.

JAXA'nın yaptığı açıklamaya göre tüm planların gerçekleştirilmesi için ilk etapta ayrılacak bütçe 57 milyon dolar düzeyinde ve bu miktar sürece paralel bir şekilde 6 katı artabilecek. JAXA'nın yeni planları arasında felaketlere karşı uygulanacak bir uydu projesi de bulunuyor. Bu önlemler, tsunami gibi felaketlerde cep telefonuna sinyal gönderen erken uyarı sistemi, insanlar için yer belirleyiciler ve kurtarma görevleri için kullanılacak kaçış rotası çıkarma gibi projelerden oluşuyor.

Japonya geçmişte daha çok insansız bilimsel araştırmalar üzerinde duruyordu. Fakat geçen sene Japonya'da yaşanan büyük politik değişimle hükümet kendi insanlı uzay programı üzerinde yoğunlaşacağını bildirdi. Japonya her ne kadar uzun bir süredir uzay araştırmaları konusunda planlar yapıyor olsa da 2003 Ekim'inde yörüngeye ilk astronotunu yerleştiren Çin'in gölgesinde bulunuyor. Çin'in bu atılımından bir ay sonra, iki casus uydu taşıyan Japon H-2A roketi, fırlatıldıktan sonra arızalanmış ve atmosferde yok edilmek zorunda kalmıştı.15 ay sonra tekrar deneyen Japonya bu sefer başarılı oldu ve H-2A roketiyle bir iletişim uydusunu yörüngeye oturttu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle