GeriGündem Japonlar kadın imparatora sıcak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japonlar kadın imparatora sıcak

Japonya'da veliaht Prens Naruhito'nun eşi Prenses Masako'nın kız çocuk doğurması japon kadınlara uğurlu geldi. Japonlar'ın, artık tahtta bir kadın görmeye hazır oldukları ortaya çıktı.

Japonya'da veliaht Prens Naruhito'nun eşi Prenses Masako'nun bir kız çocuğu dünyaya getirmesinin ardından başlayan "kadının tahta geçmesi" tartışmalarında, halkın büyük çoğunluğunun bu fikre sıcak baktığı ortaya çıktı.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Asahi Shimbun, telefon yoluyla ulaştığı 3 bin 758 kişiye imparatorluk ailesi ve bir kadının tahta geçmesi konularında çeşitli sorular yöneltti.

Bu kişilerin 1991`inden geçerli yanıtlar alan gazetenin araştırmasına göre, ankete katılanların yüzde 83`ü bir kadının imparatorluk tahtına oturmasına izin verilmesi gerektiğini düşünüyor.

Anketi yanıtlayanların yüzde 11`i ise, imparatorun varisinin yürürlükteki yasadaki gibi erkek olması gerektiğini düşünüyor. Kadınlar arasında bir kadının tahta geçmesi fikrini destekleyenlerin oranı yüzde 82. Özellikle genç kadınlar, ileri yaştakilere oranla bu fikre daha sıcak bakıyor.

Yaşları 70 ve üzerinde olan kadınlar arasında kadının tahta geçmesi fikrine sıcak bakanların oranı yüzde 70... 50`li yaşlardaki kadınlardan bu görüşe katılanların oranı yüzde 80`lere tırmanırken, 20`li ve 30`lu yaşlardaki kadınlar arasında bu oran yüzde 90`lara ulaşıyor.

Öte yandan kadının imparatorluk tahtına geçmesi fikrine destek veren erkeklerin oranı ise yüzde 84 civarında. Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 64`ü imparatorluk ailesine olumlu gözle bakarken,yüzde 28`i aksini düşünüyor.

İmparatorluk ailesine bugüne kadar en yüksek destek, 1994 yılında yapılan araştırma sonucunda yüzde 71 olarak çıkmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle