Gündem Haberleri

  Japon senatör, Türkiye'nin güvenli olduğunu kanıtlayacak

  Ayten SERİN / İSTANBUL
  15.12.2001 - 02:16 | Son Güncelleme:

  Japonya'nın en genç senatörü 30 yaşındaki Kanae Yamamoto, 11 Eylül'den sonra Japonya'nın seyahat için riskli bölgeler arasında koyduğu Türkiye'nin, güvenli bir ülke olduğunu kanıtlamak için Türkiye'ye geldi.

  Türkiye'nin aslında Japonya'da tanınmadığını belirten Yamamoto, ‘‘Japon halkının psikolojisini değiştirmek ve Türkiye'ye gelmesini sağlamak lazım’’ dedi.

  Türkiye'de diplomatlık sıfatıyla 2 yıl stajyelik, bu arada İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde de yüksek lisans yapan Yamamoto, tam bir Türkiye hayranı. Bu nedenle arkadaşlarının kendisine sık sık niçin bir Türk'le evlenmediğini sorduğunu söyledi. Ana dili gibi Türkçe konuşan Yamamoto, ‘‘30 yaşındayım ama ne yapalım, kısmet olmadı. Türk'le evlenemedim’’ dedi.

  Japonya'da 29 Temmuz'da yapılan seçimlerde Komeito Partisi'nden senatör seçilen ve parlamentonun Japonya -Türkiye Dostluk Grubu'na üye olan Yamamoto, Türkiye denince aklına cana yakın, sıcak insanların geldiğini belirtti. Yamamoto, ‘‘Çok güzel anılarım var, her yeri gezdim. Herkes çok yakın davrandı’’ diye konuştu. Yamamoto, özellikle Karadeniz bölgesine bir okul arkadaşının akrabasına yaptıkları ziyaretteçok etkilediğini anlattı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı