Gündem Haberleri

  Japon ressam öldü

  Hürriyet Haber
  02.12.2009 - 14:42 | Son Güncelleme:

  Ünlü Japon ressam Ikuo Hirayama'nın bugün 79 yaşında hayatını kaybettiği bildirildi.

  Hirayama'nın doğduğu Japonya'nın Hiroşima kentinde ressama adanan müzenin sözcüsü, resimlerinde İpek Yolu temasını işleyen ve dünya kültür mirasının korunması için mücadele eden Hirayama'nın, Japonya'nın başkenti Tokyo'daki bir hastanede kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini belirtti.

  Dünya kültür mirasının korunması için verdiği mücadele çerçevesinde Hirayama, Kamboçya'daki Angkor Vat Tapınağının, Çin'in kuzeybatısındaki Mogao'daki Budist mağaralarının ve Afganistan'ın Bamiyan bölgesinde 2001 yılında Taliban tarafından tahrip edilen dev Buda heykellerinin korunması için UNESCO bünyesinde çalışmıştı.

  Hirayama'yı 1988 yılında iyi niyet elçisi yapan UNESCO tarafından yayımlanan açıklamada, ressamın verdiği mücadelenin amacının, ırkı, dini ne olursa olsun bütün insanlara, dünyadaki kültürel hazinelerinin değerini aşılamak ve böylece dünyada karşılıklı anlayışa ve barışa hizmet etmek olduğu vurgulandı.
  15 yaşından beri Hiroşima'ya atılan atom bombasının yaydığı radyasyonun etkilerinin verdiği acıları çeken Hirayama, "Bukkyo Denrai" adlı eseriyle üne kavuşmuştu.

  Hirayama ayrıca, 1996 yılında Fransa'nın en önemli nişanı "Legion d'Honneur" ile ödüllendirilmişti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı