Gündem Haberleri

  Japon kehaneti

  Hürriyet Haber
  25.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2 gün içinde deprem olursa önceden tahmin tamamdır

  KYOTO Üniversitesi Felaketleri Azaltma Sistemleri Araştırma Merkezi Müdürü Profesör Yoshiaki Kawata, Tokyo'da 1-2 gün içinde deprem olursa, depremlerin tüm dünyada önceden tahmin edilebileceğini açıkladı. Koç Holding'in düzenlediği deprem seminerinde konuşan Kawata, olası bir depremin önceden tespiti için radyo dalgaları üzerinde çalışıldığını belirtti, ‘‘Bu sisteme göre Tokyo yakınlarında 7 şiddetinde bir deprem bekliyoruz. Eğer bu deprem olursa sistemin geçerliliği kanıtlanacak’’ dedi. Kawata, emekli bir bilimadamı tarafından geliştirilen, ‘‘FM Radyo Dalga Tespit Sistemi’’nin yıllık maliyetinin 1 milyon dolardan az olduğunu açıkladı. Kawata, sisteme yüzde 100 güvenmenin şu safhada mümkün olmadığını da söyledi.

  İSTANBUL DIŞINDA OLUR Profesör Kawata, İstanbul'da meydana gelebilecek bir depremin 7 şiddetinde olabileceğini, 500 bin kişinin hayatını kaybedeceğini savundu. Prof. Kawata, İstanbul halkının da depremin ne zaman olacağını bilmesi gerektiğini ve İstanbul'da en son büyük depremin 1766 yılında olduğunu belirterek, ‘‘200 yılı aşkın bir süre geçmiş. İstanbul'da büyük depremler genellikle 261 yıl arayla gerçekleşmiş. Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde açıkça deprem merkezinin doğudan batıya kayışı söz konusu. Bilimsel açıdan depremi tahmin etmek gerekiyor’’ dedi. ‘‘Depremsiz süre ne kadar uzun olursa deprem o kadar şiddetli olur’’ diyen Kawata, İstanbul'un merkezinden uzakta 7 şiddetinde bir deprem olabileceğini söyledi.

  500 BİN KİŞİ ÖLÜR İstanbul depreminde 500 bin kişinin binaların yıkılması sonucunda hayatını kaybedebileceğini belirten Kawata, hasarın Kobe depremi kadar büyük olacağını tahmin etmediğini, 1960'lı yıllarda meydana gelen Adapazarı depreminin 16'da biri kadar bir hasarın olabileceğini söyledi. Türkiye'de yumuşak zemin sorunu olduğunu belirten Kawata, binaların suni zemin üzerine inşaa edilmesi gerektiğini söyledi. Kawata depremin değil binaların insanları öldürdüğünü belirterek, ‘‘Acil olarak binaların depreme dayanıklı hale getirilmesi, sağlamlaştırılması gerekiyor’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı