Gündem Haberleri

  Japon imparatorun Hollanda'ya barış turu

  Hürriyet Haber
  23.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Japon imparatoru Akihito, bugün 13 gün sürecek olan Avrupa turuna Hollanda'dan başladı. İmparator ve imparatoriçe Michiko'yu havaalanında Hollanda Kraliçesi Beatrix ve eşi Prens Claus karşıladılar. Japon çift, ilk olarak Royal Palace'da dinlendikten sonra ulusal Dam Square Anıtına çelenk bıraktılar.

  Hollanda, II. Dünya Savaşı'nda İmparatorluk askerlerinin Japonya'da mahkum olan Hollandalılara yapılan işkenceleri unutmadığını her fırsatta dile getiriyor ve Japonya'ya sitem ediyordu.

  Japon imparatorun bu ay başında yaptığı bir açıklamasında II. Dünya Savaşı'nın kötü yansımalarını Hollandalılarda japonya karşıtı davranışlar olarak halen görmelerinin üzüntüsünü dile getirmişti. Uzmanlar, Akihito'nun bu açıklamalarının İmparatorun Avrupa turuna gölge düşüreceğini düşündüklerini söylediler.

  Japonya'nın günlük gazetelerinden Asahi Shimbun'da yayınlanan bir haberde İmparator Akihito'nun tüm Hollanda halkına seslenen bir konuşma yaparak, geçmişte iki ülke arasında yaşanan anlaşmazlıklar konusunda duyduğu üzüntüleri dile getireceği belirtildi.

  Akihito ve eşi, Avrupa turunun ilk ayağı olan Hollanda'da Amsterdam'dan sonra Hague, Leiden ve Rotterdam şehirlerini ziyaret edecekler. 26 Mayıs'ta Hollanda'dan ayrılacak olan Akihito'nun, 29 ve 31 Mayıs tarihleri arasında İsveç'te olacağı bildirildi. Çiftin buradan da İsviçre ve Finlandiya'ya geçeceği aktarıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı