Gündem Haberleri

  Japon askeri Afganistan'da 1 yıl daha kalacak

  TOKYO (A.A)
  18.10.2005 - 09:10 | Son Güncelleme:

  Japon meclisinin alt kanadı, Afganistan'da ABD öncülüğündeki koalisyonu destekleyen donanma gücünün görev süresinin bir yıl uzatılmasını onayladı.

  Özel bir yasayla Kasım 2001'den bu yana Hint Okyanusu'nda koalisyon güçlerine yakıt sağlayan ve 2003'de görev süresi iki yıl uzatılan Japon donanmasının görev süresi 1 kasımda doluyordu. Bakanlar Kurulu tarafından bu ay başında onaylandıktan sonra meclisin alt kanadından geçen yasa tasarısının, meclisin üst kanadı tarafından da bu ay içinde onaylanması bekleniyor. Başbakan Juniçiro Koizumi'nin iktidardaki Liberal Demokratik Partisi ve koalisyon ortağı Yeni Koemi Partisi, meclisin iki kanadında da çoğunlukta bulunuyor.

  ABD'nin başlattığı “terörle savaş”a katkısı çerçevesinde, 2003'de çıkarılan özel bir yasayla Irak'ın güneyinde de insani yardım çalışmaları için geri hizmet görevi yapan 600 askeri bulunan Japonya'nın anayasası, uluslararası anlaşmazlıkların çözümünde güç kullanımını yasaklıyor. Japon halkı da deniz aşırı bu tür görevleri desteklemiyor.
  Japonya, Irak'taki askerlerinin 14 aralıkta dolacak görev süresini henüz uzatmaya karar vermedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı