GeriGündem Japon anneyi şaşırtan mahkeme kararı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Japon anneyi şaşırtan mahkeme kararı

GAZİANTEP'te, Japon anne Michiko Deniz'in Türk eşi Fevzi Deniz'den olan kızı 5 yaşındaki Kader için başlattığı hukuk mücadelesi, farklı bir boyut kazandı. Gaziantep Çocuk Mahkemesi, çocuğu anneye verilmesine kararlaştırmasına karşılık, 8 ay sonra gerçekleşen boşanma davasında Aile Mahkemesi de kızın velayetini babasına verdi. Michiko’nun avukatı Sermet Atay, “Karar skandal” dedi.

Tokyo’da işçilik yapan 45 yaşındaki Michiko, Gaziantep’ten bu kente turist olarak giden 32 yaşındaki Fevzi Deniz ile evlenmiş, çiftin bu evliliğinden kız çocukları dünyaya gelmişti. Ancak baba Fevzi Deniz çocuğunu Gaziantep’teki ailesinin yanına bırakıp eşiyle Tokyo’ya dönmüştü. Bu nedenle çift arasında tartışma yaşanırken, anne Michiko, Gaziantep’te dava açarak çocuğun kendisine teslim edilmesini istemişti.

Davanın görüldüğü Gaziantep Çocuk Mahkemesi, 8 ay önce verdiği kararda, uzman pedagogların raporunu da dikkate alarak, küçük Kader’in velayetinin annesine verilmesini kararlaştırdı. Ancak Fevzi Deniz, mahkeme kararını yerine getirmeyip, kızını teslim etmedi. Kız, Deniz’in ailesi tarafından gizlenip, kaçırıldı. Japon anne, ülkesine dönerken, buradaki avukatı hukuk mücadelesini sürdürdü. Çocuğun teslim edilmemesi nedeniyle Deniz hakkında suç duyurusunda da bulundu.

Bu gelişmelerin ardından Fevzi Deniz, eşinden boşanmak için dava açtı. Gaziantep Aile Mahkemesi, bugün verdiği kararla, çiftin boşanmasını kararlaştırdı. Bu mahkeme ise çifti boşarken, kızlarının velayetiyle ilgili, ‘müşterek küçük çocuğun velayetinin davacı babada bırakılarak, davalı anne ile kişisel ilişkilerinin sağlanması’ yönünde karar verdi.

Bu karar, Japon Michiko’nun avukatı Atay Sermet Atay’ın tepkisine neden oldu. 8 ay önce verilen mahkeme kararına uymayıp, kızı vermeyen baba Fevzi Deniz’in ‘çocuk kaçırma’ iddiasıyla hakkında tutuklama kararı bulunduğunu bildiren Sermet, “Bu bir skandal karardır. Çünkü, 8 ay önce çocuğun velayeti anneye verilmişti. Bu defa, ‘çocuk kaçırma’ suçundan tutuklama kararı verilen ve bir türlü bulunamayan babaya velayet veriliyor. Bunun hangi hukuk mantığına dayandığını anlayamadık. Kararı temyiz edip, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceğiz” dedi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle