Gündem Haberleri

  Jandarma, savaştan kalan bombalara karşı uyardı

  Metin ÖZDEMİR/POLATLI(Ankara), (DHA)
  23.10.2008 - 12:15 | Son Güncelleme:

  POLATLI Jandarma Komutanlığı, Sakarya Savaşı’nın geçtiği Polatlı ve Haymana topraklarında arazide patlamamış halde kalan bomba ve top mermilerine karşı vatandaşları uyardı. Mühimmatların hala patlama tehlikesi bulunduğundan, özellikle tarlalarda rastlanan savaş kalıntılarının, hiçbir müdahale yapılmadan 156 jandarmaya bildirilmesi istendi.

  Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği Polatlı ve Haymana topraklarında toplam 98 km.’lik alanda zaman zaman vatandaşlar tarafından bulunarak imha edilen ve geçmişte bir çok kişinin ölmesine ve yaralanmasına neden olan mühimmatlar için bir çalışma başlatıldı. Polatlı Jandarma Komutanlığı tarafından başlatılan çalışmada, 87 yıl öncesine ait patlamamış bomba ve top mermilerinin toprak altında kaldığı, bunların zamanla toprağın işlenmesi veya erozyon nedeniyle yüzeye çıktığı dolayısıyla büyük bir hayati tehlike meydana getirdiği bildirildi.

  Patlamamış bomba ve top mermilerinin dış yüzeyi çürümüş olsa bile patlama tehlikesi bulunduğunu belirten jandarma köylere yaptığı duyuruda, böyle bir buluntuya rastlanması halinde jandarmaya hemen haber verilmesini istedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı