GeriGündem Jandarma: PKK, Orman: İzmarit
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  65
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Jandarma: PKK, Orman: İzmarit

Jandarma: PKK, Orman: İzmarit
refid:6854395 ilişkili resim dosyası

Bodrum’da 1100 hektarlık alanı kül eden yangında PKK sabotajı üzerinde duruluyor. 10 kişi gözaltına alınırken, Jandarma 2 gün önce Bitez’de ağaçları yakmak isteyen 40 yaşlarında bir kişinin güvenlik kamerasına kaydedildiğini açıkladı. Orman Bölge Müdürü ise yangının izmaritten çıkmış olabileceğini söyledi.

MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’nde, önceki gün saat 11.00 sıralarında başlayan orman yangını, 22 saat sonra kontrol altına alındı. Yaklaşık 200 bin çam, 7 bin de zeytin ağacını kül eden yangın 300 hektarı ormanlık, gerisi tarım arazisi ve makilik olmak üzere 1100 hektarlık alanda etkili oldu.

1300 YAT YANACAKTI Bodrum’un Torba yol kavşağı yakınlarındaki asırlık çam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alandan geçen karayolu kenarından önceki gün başlayan orman yangını, hızı saatte 60-70 kilometreyi bulan rüzgar nedeniyle geniş bir alana yayıldı. Yangın, dün gece boyunca devam etti. Saat 03.00 sıralarında rüzgarın ani yön değiştirmesiyle, 1300 yatın karada bekletildiği İçmeler Tersanesi’ne 600 metre kadar alevlerin yaklaşması yürekleri ağızlara getirdi. 80’in üzerinde arazöz ile 600’e yakın orman işçisi, 400’e yakın köylü ve otel personeli sabaha kadar çalıştı. Yangın, dün 09.00 sıralarında kontrol altına alındı.

/images/100/0x0/55eb54a6f018fbb8f8ba5c01


UÇAKLARIN ÖNEMİ Yangının kontrol altına alınabilmesinde 3 uçak ve 10 helikopter önemli rol oynadı. 1000 sorti yaparak 4 bin ton suyu alevlerin üzerine boşaltıp, yangının Gökova’ya ilerlemesini önlediler.

PKK İHTİMALİ Sabotaj ihtimali üzerinde duran güvenlik güçleri, 10 kişiyi gözaltına aldı. Yangından 2 gün önce Bitez’de ormanlık bir alanı yakmaya çalışan bir kişi güvenlik kameralarınca tespit edildi. 40 yaşlarında, beyaz saçlı kişinin elindeki torbadan çıkardığı bezlerle ağaçları ateşe verdiği belirtildi. Jandarma İstihbarat Teşkilatı (JİT) yetkilileri, yangınların PKK’lılarca çıkarıldığını tahmin ettiklerini söylediler. Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın ise yangının yol kenarından başlamasının insan kaynaklı olduğunu gösterdiğini belirterek, "Ya sigara izmariti atıldı ya da başka bir şey" dedi.

BAKAN: KÖTÜNİYET VAR

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe yangınlarla ilgili ciddi kuşkuları olduğunu söyledi. Pepe, "Kahramanmaraş’tan Manavgat’a kadar her yerde yangın var. Aynı yerde birden fazla ve aynı zamanda yangın çıkışı görüldü. Bu masum vatandaşın anızı yakmasıyla olacak şey değil. Kötü niyetlilerin işidir, araştırıyoruz" dedi.

Jandarma: PKK, Orman: İzmarit
Jandarma: PKK, Orman: İzmarit


Otele dayandı

YANGININ etkisini artırması üzerine müşterilerini tahliye eden ’Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum’da yaşanılan tehlikenin boyutu, gündüz çok daha iyi anlaşıldı. Helikopterden çekilen fotoğraflarda, alevlerin otelin su sporları merkezindeki tesisleri küle çevirdiği görülüyor. Dün otele dönen müşteriler çiçeklerle karşılandı. Bu arada yangında birçok hayvan da telef oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle