GeriGündem Jandarma Özel Harekat ekipleri yağmur altında 35 km yürüdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  514
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Jandarma Özel Harekat ekipleri yağmur altında 35 km yürüdü

Jandarma Özel Harekat ekipleri yağmur altında 35 km yürüdü
refid:14587858 ilişkili resim dosyası

Tunceli'nin Nazimiye ilçesi Sarıyayla Jandarma Karakolu'na 50 kişilik PKK'lı grubu saldırı düzenledi.Saatlerce süren çatışma sonunda 4 asker şehit oldu, 2'si ağır 7 asker yaralandı. Saldırıda çok sayıda terörist de öldürüldü, bir kadın teröristin cesedi bulundu. Sisli hava nedeniyle kobra tipi helikopterler havalanamadı. Askeri birliklerin sevki için sabah saatleri beklendi. Sis dağılmadı, helikopterler sabah da havalanamadı. Jandarma özel harekat ekipleri de yağmur altında 35 km koşar adım yürüyerek karakola ulaştı.

İŞTE SALDIRIYA UĞRAYAN O KARAKOL / Foto Galeri

SALDIRIYA UĞRAYAN KARAKOLUN GÖRÜNTÜLERİ/WEB TV

BİRLİKLER YAĞMUR ALTINDA BÖYLE YÜRÜDÜ / Foto Galeri

Teröristlerin uzun namlulu silahlarla saldırdığı Sarıyayla Jandarma Karakolu'na sevk edilmek istenen askeri birlikler, havanın sisli olması nedeniyle helikopterlerle intikal edemeyince 35 kilometrelik yolu koşar adım yürümek durumunda kaldı.        

Yaklaşık 100 kişilik jandarma özel harekat ekibi, karakolun bulunduğu Sarıyayla köyüne, stabilize olan yola patlayıcı madde döşenmiş olma ihtimaline karşın Nazimiye ilçesinden olay yerine kadar yürüdü. Sağanak yağış altında 35 kilometre yolu yürüyerek Sarıyayla köyüne ulaşan özel harekat ekibinin, köydeki karakolun güvenliğini sağlayacağı ve olay yerinde arazi tarama faaliyeti yürüteceği öğrenildi.

SALDIRININ AYRINTILARI DA NETLEŞİYOR

Terör örgütü PKK’nın Kandil Dağı’ndaki elebaşlarının verdiği eylem talimatı üzerine 50 kişilik terörist grubu dün gece Nazimiye İlçesi’ne yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta ve Bingöl'ün Kiğı ve Yayladere ilçeleri sınırında bulunan Sarıyayla Köyü Jandarma Karakolu’na saldırdı. Saldırı öncesi Nazımiye’nin Kızılmescit Mevkii, Bizik Ormanları ve Kiğı’nın kırsal kesiminde gizlenen teröristlerden bir grup, gece havanın yoğun sisli ve yağışlı olmasını da fırsat bilerek yazın nüfusu fazla olan ancak kışın 7- 8 hanenin oturduğu Sarıyayla Köyü'ne sızdı. Diğer teröristler de Sarıyayla Köyü’nün 1300 rakımlı tepesi eteğinde çıplak alana kurulu karakola hakim tepelere ağır makinalı tüfekleri ve roketatarı yerleştirdi.

YOĞUN SİSTE SALDIRDILAR

Teröristler yoğun sis ve yağmurlu havada, saat 22.45'te saldırıya geçti. Hakim tepelerden önce Bixi ve ağır makinalı tüfeklerle, karakolun güvenliğini sağlayan mevzileri hedef alan teröristler, ardından karakola roketatarlarla saldırdı.

PKK'lı teröristlerin saldırısına 40 askerin görev yaptığı karakoldan anında karşılık verildi. Karakol Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Hasan Özüberk ile yardımcıları kurşunlar arasında karakol binasından çıkarak teröristlerin sızmaya çalıştığı mevzide çatışan askerlerinin yanına koştu. Askerleriyle omuz omuza çatışmaya katılan Astsubay Özüberk, köy içine önceden sızan ve oradan mevzilere ateş yağdıran teröristlere karşılık verilirken köylülerin zarar görmemesi için özen gösterilmesini de istedi.

Karakola hakim tepelerden ateş yağdıran teröristlerin yanı sıra köy içine sızan teröristler de mevzilerin yakınına kadar gelip askerlerin üzerine el bombaları attı. Ancak kahraman komutan Astsubay Kıdemli Başçavuş Özüberk ve silah arkadaşları şehit olma pahasına teröristlerin mevzileri ele geçirmesine fırsat vermedi.

ÇATIŞMA SAATLERCE SÜRDÜ

Sarıyayla Jandarma Karakolu'na saldıran teröristlerle askerler arasındaki çatışma saatlerce sürdü.

Çatışmada Karakol Komutanı Jandarma Astsubay Başçavuş 40 yaşındaki Hasan Özüberk, Jandarma Uzman Çavuş 28 yaşındaki Kemal Koçyiğit, Jandarma Er 21 yaşındaki Adem Şimşek, Jandarma Er 21 yaşındaki Ahmet Eyce şehit düştü. Karakol Komutan Yardımcısı Astsubay ile 1 uzman çavuş ve 5 er de yaralandı.

Çatışmanın sürdüğü sırada yoğun sis ve yağış nedeniyle Kobra tipi helikopterler bölgeye gidip müdahalede bulunamadı. Gece yarısı Nazımiye’den bölgeye yola mayınlı tuzak kurulma ihtimaline karşı frekans karıştırıcı Jammer’li araçlar eşliğinde zırhlı araçlar ve askerler sevk edildi. Saldırıyı gerçekleştiren teröristler, gece karanlığı, yağış ve yoğun sisten faydalanarak ormanlık alanlara kaçıp izlerini kaybettirmeye çalıştı. Çatışma bölgesinde 1 kadın teröristin cesedi bulunurken, askeri yetkililer çatışmada ölen terörist sayısının daha fazla olduğunu ve kesin sayısının alan taramasından sonra belli olacağını kaydetti.

ÖZEL BİRLİKLER OPERASYON YAPIYOR

Bölgede sevk edilen takviye birliklerle kaçan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için geniş çaplı operasyon başlatıldı. Günün ilk ışıklarıyla birlikte bölgeye ulaştırılan özel eğitimli ve tamamı rütbelilerden oluşturulan birlikler teröristlerin peşine düştü. Kışın yağan karın henüz tamamen erimediği ormanlık bölgede operasyonlar, yoğun sis nedeniyle helikopterler uzun süre kalkamadı. Saat 14.30'dan itibaren havanın açmasıyla birlikte Kobra helikopterler karadan yürütülen operasyona hava desteği sağlamaya başladı.

PKK’LILARA BOMBA YAĞDIRILIYOR

Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı’ndan kalkan Süper Kobra tipi helikopterler, teröristlerin kaçtığı ve bulunabileceği Kızılmescit, Dokuzkaya Mevkii ile Bezik Ormanları kesimlerini bombaladı. Tunceli 4’üncü Komando Tugayı’ndan alınan tamamı profesyonel askerlerden oluşan birlikler de Sikorsky helikopterlerle operasyon bölgesine indirildi. Komandolar, kaçmaya çalışan teröristleri etkisiz hale getirmek için operasyonlarını aralıksız sürdürürken, her an teröristlerle sıcak temasın sağlanabileceği belirtildi.

Jandarma Özel Harekat ekipleri yağmur altında 35 km yürüdü
Jandarma Özel Harekat ekipleri yağmur altında 35 km yürüdü
Jandarma Özel Harekat ekipleri yağmur altında 35 km yürüdü
Jandarma Özel Harekat ekipleri yağmur altında 35 km yürüdü
Karakol Komutanı Jandarma Başçavuş Hasan Özüberk Jandarma Uzman Çavuş Kemal Koçyiğit Jandarma Komando Er Adem Şimşek Jandarma Komando Er Ahmet Eyce

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle