GeriGündem Jandarma kurşunuyla öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Jandarma kurşunuyla öldü

Cenova'da vurulan İtalyan gencin, bir cipten açılan ateşle öldüğü belirlendi. "İntikam Günü" ilan edilen bugün yine çatışma var.

İtalya'nın Cenova kentinde düzenlenen G-8 zirvesini protesto amacıyla dün düzenlenen gösterilerde ölen göstericinin 23 yaşında bir İtalyan olduğu ve vurularak öldüğü açıklandı.

İtalyan polisinin açıklamasında, Carlo Giuliani adlı göstericinin başından vurularak öldüğü belirtildi.

G-8 zirvesini protesto eden küreselleşme karşıtlarıyla güvenlik güçleri arasında bugün de çatışma çıktı.

Küreselleşme karşıtları arasında siyah giysileriyle yer alan anarşistlerden 10-15 kişi Cenova sokaklarında polisle çatışıyor.

Çatışmaların özellikle, cezaevinin bulunduğu Quarto mahallesinde yoğunlaştığı ve bölgedeki mağazaların vitrinlerinin kırıldığı belirtiliyor. Göstericilerin başlarında bulunan kişilerin ellerinde, demir ve kalın sopalar bulunduğu kaydedildi.

Kentte bugün düzenlenmesi beklenen dev gösteri yürüyüşü de başladı. Polis yürüyüş yapan göstericilerin önündeki gruba gözyaşartıcı bomba atarark durdurmaya çalışıyor.

Göstericiler ''Katiller, Katiller'' sloganları atarak yürüyor.  Gösteriye 100-150 bin kişinin katılması bekleniyor.

67 KİŞİ GÖZALTINDA

Polisin açıklamasına göre, dün çıkan olaylarda 49 İtalyan, 6 Fransız, 4 Alman, 4 İspanyol, 2 İsveçli, 1 Yunan ve 1 Amerikalı gözaltına alındı.

AİLEDEN ÇAĞRI: ŞİDDET DURSUN

Ölen gencin ailesi de, Ansa haber ajansına gönderdiği yazılı açıklamada, ''Şiddetin durmasını, barışı istiyoruz'' dedi.

Açıklamada, ''Hiçbir şey bir gencin hayatından daha önemli olamaz. Barış, hoşgörü, dayanışma duygularının gelişmesini istiyoruz. Çünkü Carlo'nun ölümünden daha saçma ve hiçbir faydası olmayan bir şey yok'' ifadesi kullanıldı.

Ansa'nın haberinde, savcılık tarafından soruşturulan jandarma görevlisinin, ''Ateş ettiğimi hatırlamıyorum'' dediği belirtildi.

VURULMA ANI REUTERS GÖRÜNTÜLERİNDE

Reuters'in çektiği görüntülerde İtalyan gencin, bir jandarma cipine doğru yangın söndürücü fırlatmaya çalıştığı sırada vurulduğu tespit edildi.

Cipin penceresinden görülen bir silahla vurulduğu anlaşılan gencin başına iki gerçek merminin isabet ettiği belirtiliyor.

KASTEN ADAM ÖLDÜRMEKTEN SUÇLANACAK

Bu arada ölen gence ateş eden jandarma, kasten adam öldürmekle suçlandı. ANSA ajansının haberine göre, başka bir jandarmanın hakkında da suç duyurusunda bulunan Cenova savcılığı, bu jandarma hakkındaki suçlamayı otopsiden sonra açıklayacak.
 
Görgü tanıklarının jandarmalara ait bir aracın iki kez göstericinin üzerinden geçtiğini söyledikleri ve göstericinin araç üzerinden geçtiğinde ölü olup olmadığının anlaşılmasının ardından sürücü hakkındaki suçlamanın açıklanacağı belirtildi.

İtalya İçişleri Bakanlığı da, göstericinin ''muhtemelen kendini korumak için ateş açan yaralı bir jandarma tarafından vurularak öldürüldüğünü'' açıkladı.

İtalya İçişleri Bakanlığı da, göstericinin ''muhtemelen kendini korumak için ateş açan yaralı bir jandarma tarafından vurularak öldürüldüğünü'' açıkladı.

Giuliani'nin daha önce bıçak taşımak, polise karşı koymak ve hakaret etmekten gözaltına alındığı kaydedildi. İtalyan ajansı ANSA da, Giuliani'nin Romalı olduğunu ve Cenova'da yaşadığını duyurdu.

ZİRVEDE 2. GÜN

İtalya'nın Cenova kentinde düzenlenen G-8 zirvesinin ikinci gün görüşmeleri başladı.

Sanayileşmiş 7 ülke ve Rusya'nın devlet ve hükümet başkanları Dükalık Sarayı'nda biraraya geldi. Bugünkü görüşmeler için saraya gelenilk lider Japonya Başbakanı Junişiro Koizumi, en son gelen lider de Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac oldu.

ABD, Almanya, Fransa, Kanada, İngiltere, İtalya, Japonya ve Rusya'dan oluşan G-8'in, bugünkü toplantılarında, Ortadoğu'daki gerginlik, Balkanlar'ın durumu, Kyoto iklim anlaşması, ABD'nin ulusal füze savunma planı ve bölgesel krizler konularını ele alması öngörülüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle