Gündem Haberleri

  Jandarma: JİTEM diye bir birim yok

  DHA
  31.12.2009 - 11:18 | Son Güncelleme:

  Jandarma Genel Komutanlığı’ndan yapılan bir açıklamada, bu komutanlığın ‘JİTEM’ adı altında bir birimi olmadığı kaydedildi.

  Bu arada Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır, Mardin, Batman ve Şırnak'ta çeşitli tarihlerde birden fazla adam öldürme, kundaklama ve bombalama eylemi gerçekleştirdikleri iddiasıyla yargılanan, aralarında terör örgütü PKK itirafçılarının da bulunduğu 11 sanıklı “JİTEM” davasında görevsizlik kararı verdi. Mahkeme, yargılamanın özel yetkili mahkemede yapılmasını kararlaştırdı.

  Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki tutuksuz yargılanan 11 sanığın katılmadığı duruşmada, Jandarma Genel Komutanlığı'na gönderilen “JİTEM” adlı bir birimin olup olmadığı, var ise hangi tarihte kurulduğu, faaliyetine devam edip etmediği, iddianamede belirtilen kişilerin kuruluşa üye olup olmadıkları” sorularını içeren yazının cevabı ile Maliye Bakanlığı'ndan iddianamedeki diğer sanıklarla ilgili “çalıştıkları birim JİTEM” şeklinde belirtilen bir bordronun olup olmadığının sorusunu içeren yazının cevabı okundu.

  Jandarma Genel Komutanlığı'nın gönderdiği yazıda, bünyelerinde böyle bir birimin bulunmadığı belirtilirken, Maliye Bakanlığı'ndan gelen yazıda da 'JİTEM” adı altında bir harcamanın tespit edilmediği cevabı verildi.

  Mahkeme heyeti, kısa bir aradan sonra, dosyada görevsizlik kararı vererek, yargılamanın özel yetkili mahkemede yapılmasını kararlaştırdı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı