Gündem Haberleri

  J. Post: Hamas tüzüğünü değiştiriyor

  A.A.
  17.02.2006 - 16:55 | Son Güncelleme:

  İsrail'de İngilizce yayımlanan Jerusalem Post gazetesi, Filistin'de yapılan seçimlerin galibi Hamas örgütünün kuruluş tüzüğünü değiştirme yönünde çalışma yaptığını yazdı.

  Gazetenin haberinde, Beyrut ve Şam'daki otellerde yapılan kapalı toplantılarda, daha ılımlı ve Yahudi düşmanlığı içermeyen ifadelerle yeni tüzük çalışmaları yapıldığı belirtildi. Tüzükle ilgili çalışmalara katılan, Londra'daki İslami Siyasi Düşünce Enstitüsü Müdürü Dr. Azam Tamimi, gazeteye yaptığı açıklamada, yeni tüzükle, 1967 öncesi sınırlara çekilmeyi kabul eden bir İsrail ile uzun dönemde ateşkes imkanının sağlanabileceğini ifade etti.

  Tamimi, Filistin seçimlerinden galip çıkan Hamas'ın, uluslararası baskılara boyun eğmiş görünmemek amacıyla, yeni tüzüğün kabulünü geciktirebileceğini de ifade etti. Hamas liderlerine medya danışmanlığı yapan Tamimi, “tümüyle yanlış” bulduğunu ifade ettiği eski tüzük için, “Saygın bir grubun bu türden bir tuzağa düşmemesi gerektiğini” söyledi.
  Jerusalem Post, yeni tüzük çalışmalarına ilişkin bilgi verirken, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'daki Hamas liderlerinin bu çalışmalardan haberi olmadığını öne sürdü.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı