GeriGündem İzzetbegoviç son yolculuğunda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzzetbegoviç son yolculuğunda

Bosna-Hersek'te, eski Cumhurbaşkanı Aliya İzzezbegoviç'e son vedaya hazırlanan binlerce kişi, başkent Saraybosna'da yağmur altında toplandı.

''Bağımsızlığın babası'' kabul ettikleri İzzetbegoviç'in bayrağa sarılı cenazesi, Başkanlık Sarayı'nda çiçeklerden oluşan bir yatağa koyulurken, insanlar dualar okuyarak naaşın önünden geçti..

Saraybosna'ya ulaşmak için sabah saatlerinde ülkenin çeşitli yerlerinden 300'den fazla otobüsün kalktığı ve şehir merkezinin cenazetöreni dolayısıyla trafiğe kapatıldığı belirtildi.

Bu arada, trenle de birçok kişinin Saraybosna'ya gelmesi bekleniyor. Hırvatistan ya da Slovenya'da yaşayan Boşnakların da 50 kadar otobüsle yola çıktıkları haber verildi.

Bosna'nın ilk seçilmiş devlet başkanı olarak tarihteki yerini alanİzzetbegoviç, 78 yaşında Pazar günü hayata veda etmişti. İzzetbegoviç ilerleyen saatlerde toprağa verilecek.

GÜL, İZZETBEGOVİÇ İÇİN AÇILAN TAZİYE DEFTERİNİ İMZALADI
  

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, eski Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in vefatı nedeniyle Bosna-Hersek Devlet Parlamentosu binasında açılan taziye defterini imzaladı.

Gül, deftere şunları yazdı:

''Büyük lider, bilge insan İzzetbegoviç'i kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Türk halkı ve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak Bosna- Hersek halkına başsağlığı diliyor, büyük devlet adamına Allah'tan rahmet diliyoruz. Mekanı cennet olsun.''

Deftere, Devlet Bakanı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtanda imza attılar. Gül, burada yaptığı açıklamada, farklı bir kişiliği bulunan İzzetbegoviç'in, yalnızca büyük bir devlet adamı değil, bir filozof vedüşünür olduğunu söyledi. Gül, İzzetbegoviç'in vefatının İslam dünyasıve tüm dünya için büyük bir kayıp olduğunu belirtti.   

LAHEY: HAKKINDA SORUŞTURMA VARDI SON BULDU
   
Hollanda'nın Lahey kentinde eski Yugoslavya için kurulan BM savaş suçları mahkemesinin sözcüsü, pazar günü hayata veda eden Bosna-Hersek'in eski Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç hakkında bir soruşturma bulunduğunu söyledi.

Sözcü Florence Hartmann, ''İzzetbegoviç, mahkemenin soruşturduğu şüphelilerden biriydi'' dedi, ancak bu soruşturmanın hangi gerekçeyle açılmış olduğu hakkında bilgi vermedi. Sözcü ayrıca, İzzetbegoviç'in ölümünün, soruşturmaya son verdiğinikaydetti.

Saraybosna'da pazar günü 78 yaşında hayata veda eden Bosna-Hersek'in seçilmiş ilk cumhurbaşkanı İzzetbegoviç, bugün toprağa veriliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle